Akıllı Lensler Antalya, 2024 Fiyatları - Prof. Dr. Türkoğlu

  Akıllı Lensler Antalya

  Akıllı lensler Antalya, göz merceğini ilgilendiren katarakt gibi hastalıkların ve çeşitli kırma kusurlarının tedavisinde kullanılan, gelişmiş göz içi merceklerdir. Gözlerde yer alan doğal mercekler, saydam yapıları sayesinde dışarıdan gelen ışık demetlerini geçirir ve geçirirken de gözün ilgili bölgelerine yönlendirirler. Böylece ışık çeşitli işlemlerden geçtikten sonra beyne iletilir ve görme olayı gerçekleşir. Eğer merceğin saydamlığı ile ilgili bir hastalık (katarakt) söz konusu ise dışarıdan gelen ışık demetleri retinaya gerektiği gibi iletilemez. Bu yüzden de bireyin görüş kalitesi düşer. Bununla birlikte göz merceğindeki ve göz aksındaki birtakım sorunlar sebebiyle meydana gelen astigmat, hipermetropi ve miyopi gibi kırma kusurları da bireyin çeşitli uzaklıkları bulanık olarak görmesine neden olurlar.

  Antalya akıllı lensler hem katarakt tedavisi sırasında matlaşmış olan merceğin yerini almaları için hem de kırma kusurları sırasında gözlüklere veya kontakt lenslere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılırlar. Akıllı lensler pek çok yönüyle diğer göz içi lenslere kıyasla daha avantajlıdırlar. Yazımızın devamında ‘’Akıllı mercek tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Akıllı mercekler nelerdir?’, ‘’Akıllı mercek Antalya tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Akıllı merceklerin avantajları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya akıllı lens tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Akıllı Lens Nedir?

  Akıllı lens, halk arasında üç odaklı mercek veya trifokal lens gibi isimlerle de bilinen, bireyin tüm uzaklıkları net bir şekilde görmesine olanak sağlayan, gelişmiş bir yapay dokudur. Akıllı lensler son derece gelişmiş bir odaklama mekanizmasına sahiptirler ve bu sayede bireyin hem yakını hem de uzağı net bir şekilde görmesine yardımcı olurlar. Bu yüzden de monofokal yani tek odaklı lenslere göre çok daha avantajlıdırlar.

  Akıllı Lens Neden Kullanılır?

  Akıllı lensler kırma kusurlarını kalıcı olarak ortadan kaldırmak, yani bireyin kırma kusurlarına bağlı sahip olduğu gözlük ve kontakt lens kullanım ihtiyacına son vermek için tercih edilirler. Bununla birlikte bireyin doğal göz merceğinde, görme yetisini engelleyen veya azaltan bir problem varsa doğal merceklerin yerini almaları için de yaygın bir şekilde kullanılırlar. Böylece bireyler sağlıklı ve kaliteli bir görüş yetisine kavuşurlar. Akıllı lensler veya akıllı mercekler olarak bilinen yapay dokular, bahsi geçen sorunlara sahip olan bireylerin yaşam kalitelerini önemli ölçüde iyileştirirler.

  Akıllı Lens Hangi Durumlarda Kullanılır?

  Akıllı lensler şu gibi durumlarda yaygın bir şekilde kullanılırlar:

  • Katarakt hastalığı sırasında saydamlığını yitirmiş olan doğal göz merceğinin yerine yerleştirilmek ve doğal göz merceğinin görevlerini üstlenmek.
  • Çeşitli korneal hastalıkların tedavisinde hem merceğin görevini yerine getirmesini sağlamak hem de bu hastalıkların ilerleyerek gözün diğer dokularına da zarar vermesini önlemek.
  • Miyopi ve astigmat gibi kırma kusurlarını ortadan kaldırmak, bireyin uzağı ve yakını, gözlüğe ihtiyaç duymadan net bir şekilde görmesini sağlamak.
  • Sarı nokta hastalığı, şaşılık, diyabet, bazı retinal hastalıklar ve şeker hastalığı gibi durumlarda gözün işlevini korumak.

  Akıllı lensler bu gibi durumlarda kullanılabilmektedir.

  Akıllı Lenslerin Avantajları Nelerdir?

  Akıllı merceklerin avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Bireyin tek bir işlem ile hem uzağı hem de yakını net bir şekilde görmesini sağlamak.
  • Katarakt hastalarının sağlıklı ve işlevsel bir göz merceğine sahip olmasını sağlamak, böylece bireyin görüş yetisini iyileştirmek.
  • Astigmat veya miyop olan bireylerin gözlüklere duydukları ihtiyacı ortadan kaldırmak. Böylece bireylerin hem yakını hem uzağı herhangi bir yardımcı araca ihtiyaç duymadan görebilmesini sağlamak.
  • Kontakt lens kullanım ihtiyacını ortadan kaldırmak.

  Trifokal lenslerin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Akıllı Lens Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Akıllı lens ameliyatı genelde iki seans halinde uygulanır ve her seans yaklaşık 10 ila 15 dakika kadar sürer. Operasyonun detaylarına göre akıllı mercek ameliyatının süresi bir miktar uzayabilir.

  Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Akıllı lens ameliyatı, özel bir anestezi işlemi ile ağrısız bir şekilde yapılır. Akıllı lens ameliyatı pek çok yönüyle katarakt ameliyatına benzeyen bir operasyondur. Bu operasyonun ilk aşamasında gözde yer alan doğal mercek özel işlemler ile parçalanır ve bir vakum cihazı ile emilerek gözden tahliye edilir. Daha sonra ise kişiye özel olarak hazırlanmış akıllı mercek hedef göze yerleştirilir ve operasyon tamamlanmış olur.

  Akıllı Lens Ameliyatı Sonrası Yakını Görememe Olur Mu?

  Akıllı lens ameliyatı sonrası yakını görememe veya bulanık görme gibi sorunlar oldukça yaygındır. Ancak bu şikayetlerin geçici olduğunu ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kaybolacağını unutmamak gerekir. Akıllı lens tedavisi sonrası hastanın gözü birkaç gün boyunca sarılı kalır. Sargılar çıktıktan sonra ise birey sağlıklı bir şekilde görmeye başlayabilir.

  Antalya Akıllı Lens Fiyatları 2024

  Antalya akıllı mercek fiyatları ve akıllı lens ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button