Astigmat Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Astigmat Tedavisi Antalya

  Astigmat tedavisi Antalya, astigmat isimli kırma kusuruna sahip olan bireylerin hem yakını hem de uzağı net bir şekilde görebilmesi için yapılan, farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilen gelişmiş bir uygulamadır. Kornea, dış dünya ile sürekli bir etkileşim halindedir. Korneanın hemen arkasında ise göz merceği, yani göz lensi bulunmaktadır. Görme işlevi için önemli olan bu dokular, bazı durumlarda hastalıklar bazı durumlarda ise yaralanmalar sonucu zarar görebilirler.

  Bu gibi etmenler bahsi geçen dokuların üzerinde düzensizlikler meydana gelmesine neden olur. Bu da bireyin çevresini ideal bir şekilde görmesini zorlaştırır. Astigmat tedavisi bu sorunu gidermek amacıyla yapılır. Yazımızın devamında ‘’Astigmat tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Lazerle astigmat tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Akıllı lensler ile astigmat tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Astigmat belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya astigmat tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Astigmat Nedir?

  Astigmat, korneanın veya göz merceğinin yüzeyinde meydana gelen düzensizlikler sonucu ortaya çıkar ve bireyin çevresini bulanık bir şekilde görmesine neden olur. Astigmat bir göz hastalığı değildir, bireyin net bir şekilde görmesini etkileyen bir kırma kusurudur.

  Astigmat Neden Olur?

  Astigmat nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Göz travmaları.
  • Keratokonus hastalığı olarak bilinen rahatsızlık.
  • Göz enfeksiyonları.
  • Çevresel etmenler.
  • Genetik etmenler.

  Astigmat nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Bu etmenler, korneanın yapısında değişimlere neden olabilir. Bu da korneanın, cisimlerden yansıyarak gelen ışınları ideal bir şekilde retinaya yönlendirememesine, dolayısıyla da astigmata neden olabilir.

  Astigmat Belirtileri Nelerdir?

  Astigmat belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Bireyin çevresini ve cisimleri bulanık görmesi.
  • Baş ağrısı.
  • Göz yorgunluğu.
  • Bireyin çevresini gölgeli bir şekilde görmesi.
  • Loş ortamlarda ve gece saatlerinde görüşün azalması.
  • Göz batması.
  • Işık hassasiyeti ve göz ağrısı.

  Astigmat belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bireyler astigmatın derecesine göre bahsi geçen şikayetleri farklı şiddetlerde hissedebilirler. Eğer birey görüşünün git gide bulanıklaştığını hissediyorsa mutlaka bir göz hastalıkları doktoru ile görüşmelidir.

  Astigmat Hangi Mercek İle Düzeltilir?

  Astigmat, kalın kenarlı mercekler ile yapılan gözlükler sayesinde düzeltilir. Bazı kişiler kalın kenarlı gözlük camlarını tercih etmek istemeyebilirler bu durumda kontakt lensler veya özel olarak hazırlanmış gözlük camları tercih edilebilir.

  Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

  Astigmat tedavisi, günümüzde oldukça çeşitlidir. Astigmat tedavisinde kullanılan uygulamalar arasında gözlük tedavisi, kontakt lens tedavisi, lazerle astigmat tedavisi ve akıllı mercek tedavisi gibi uygulamalar yer almaktadır. Gözlük tedavisi ve kontakt lens tedavisi yıllardır astigmatın tedavisinde yaygın olarak kullanılırlar. Ancak günümüzde bu uygulamaların yerlerini çok daha konforlu ve kalıcı tedaviler olan lazer uygulamaları ve akıllı lens uygulamaları almıştır. Bahsi geçen uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Akıllı Lensler ve LASİK Ameliyatı gibi yazıları inceleyebilirsiniz.

  Lazerle Astigmat Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  Lazerle astigmat tedavisinin avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Hızlı ve ağrısız bir tedavidir.
  • Hasta net görebilmek için gözlüklere ve lenslere ihtiyaç duymaz.
  • Hastanın yaşam kalitesi önemli ölçüde artar.
  • Yan etkileri ve riskleri oldukça azdır.
  • Tedaviden sonra günlük yaşama devam edilebilir.
  • Tedavi sonrası hastanede kalmaya gerek yoktur.

  Astigmat lazer tedavisinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Lazerle Astigmat Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Lazerle astigmat tedavisi daha önce de bahsettiğimiz gibi son derece kısa süren bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında her iki göze de müdahale edilir ve işlem her göz için yaklaşık olarak 5 dakika kadar sürer. Yani lazerle astigmat tedavisinin süresi yaklaşık 10 ila 15 dakika kadardır.

  Lazerle Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lazerle astigmat tedavisi son derece hızlı bir uygulamadır ve iki aşamada tamamlanmaktadır. Bu aşamalardan ilkinde hasta tedavi için hazırlanır. Hastanın gözlerine anestezi etkili göz damlaları damlatılır. Daha sonra ise lazer cihazı ile korneaya lazer atımları yapılır. Bu lazer atımları sayesinde kornea yeniden düzenlenir ve ışığı ideal bir şekilde yönlendirmesi sağlanır. Böylece birey gözlüklere ve kontakt lenslere ihtiyaç duymadan çevresini rahatça görebilir. Lazerle astigmat tedavisi genellikle göz gelişimini tamamlamış olan, reşit bireylere yapılmaktadır.

  Antalya Astigmat Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya astigmat tedavisi fiyatları ve lazerle astigmat tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button