İkincil Katarakt Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  İkincil Katarakt Antalya

  İkincil katarakt tedavisi Antalya, katarakt tedavisi sonrası tekrarlayan katarakt belirtilerini ortadan kaldırmak için yapılan, katarakt tedavisine kıyasla çok daha konforlu ve basit bir uygulamadır. Katarakt tedavileri sırasında, yıpranmış ve matlaşmış olan göz merceği özel cerrahi teknikler ile çıkarılır. Daha sonra ise bu göz merceklerinin yerine, çok daha işlevsel olan, yapay göz mercekleri yerleştirilir. Böylece katarakt ortadan kaldırılmış olur. Ancak bazı bireylerde, katarakt tedavisi sonrası zaman içerisinde yeniden göz merceğinde kirlenme ve matlaşma görülebilir. Bu da katarakt belirtileri benzeri şikayetlere yol açabilir.

  Sekonder katarakt veya ikincil katarakt olarak bilinen bu durum, katarakt tedavisine kıyasla çok daha basit bir uygulama olan YAG lazer kapsülotomi isimli uygulama ile tedavi edilebilmektedir. Böylece ikincil katarakta bağlı hastanın deneyimlediği şikayetler kolay ve ağrısız bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Sekonder katarakt neden olur?’’, ‘’Sekonder katarakt belirtileri nelerdir?’’, ‘’Gözde mercek kirlenmesi belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Gözde lens kirlenmesi nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya ikincil katarakt tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  İkincil Katarakt Nedir?

  İkincil katarakt, katarakt tedavisi sonrası ortaya çıkan ve tıp dilinde sekonder katarakt olarak da bilinen durumdur. Bu durum, göz merceğinin ‘’kirlenmesi’’ ve buna bağlı olarak da ışık geçirgenliğini, belli oranlarda yitirmesi ile meydana gelir. İkincil katarakt sırasında deneyimlenen şikayetler katarakt hastalığındakiler kadar şiddetli olmayabilir. Ancak yine de tedavi edilmediği takdirde hastaların yaşam kalitesi önemli ölçüde azalabilir. Bu yüzden sekonder katarakt tedavisi ihmal edilmemelidir. Üstelik bu tedavi katarakta kıyasla çok daha basit bir uygulama ile gerçekleştirilmektedir.

  İkincil Katarakt Neden Olur?

  Tedavi edilen katarakt hastalığı şu gibi nedenlerden ortaya çıkmışsa ikincil katarakt gelişme riski çok daha fazladır:

  • Kortizon içerikli ilaç kullanımına bağlı ortaya çıkan katarakt.
  • Bazı özel katarakt tipleri.
  • Üveit hastalığına bağlı ortaya çıkan katarakt hastalığı.

  Aynı şekilde hidrofilik materyallerden yapılan lenslerin, katarakt tedavisi sırasında göze yerleştirilmesi de ikincil kataraktın daha hızlı bir şekilde gelişmesine neden olabilmektedir.

  İkincil Katarakt Belirtileri Nelerdir?

  İkincil katarakt belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • İkincil kataraktı olan bireyler görme yetilerinde yeniden bir azalma hissederler.
  • Bulanık görüş.
  • Renklerin soluk algılanması.
  • Çift görme.

  Sekonder katarakt belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Sekonder katarakt belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye değişebilir.

  İkincil Katarakt Kaç Yaşında Görülür?

  İkincil katarakt için yaşa bağlı özel bir risk grubu bulunmamaktadır. Bununla birlikte ikincil katarakt, katarakt tedavisini takip eden 2 ila 4 yıl içerisinde meydana gelebilmektedir. Bu yüzden eğer hasta katarakt tedavisinden 2 ila 4 yıl sonra katarakt benzeri belirtiler deneyimlerse doktoru ile iletişime geçmelidir.

  Sekonder Katarakt Tehlikeli Mi?

  Sekonder katarakt tehlikeli bir durum değildir. Ancak hasta sekonder katarakt sebebi ile yaşam kalitesinin yeniden azaldığını ve görme ile ilgili problemler deneyimlediğini hissedebilir. Bu yüzden sekonder katarakt tedavisinin zamanında yapılması önerilir.

  Gözde Mercek Kirlenmesi Tedavisi Nasıl Olur?

  Göz içi mercek kirlenmesi, katarakt tedavileri sonrasında zaman içerisinde gelişir. Bu durumun nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak lensin zaman içerisinde bölgedeki dokularla ve çevreyle olan etkileşimi göz içi lens kirlenmesine, dolayısıyla da sekonder katarakta neden olabilir.  Bu rahatsızlık günümüzde oldukça konforlu, ağrısız ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

  İkincil Katarakt Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  İkincil katarakt tedavisi son derece hızlı bir lazer uygulaması ile yapılır. Tedavi işlemleri çoğu zaman bir ila iki dakika içerisinde tamamen son bulur. Hastalar ikincil katarakt tedavisi sonrasında aynı gün taburcu olurlar.

  İkincil Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İkincil katarakt için ameliyat olmaya gerek yoktur. Bu rahatsızlık, son derece kısa bir sürede tamamlanan, ağrısız bir lazer tedavisi ile ortadan kaldırılır. İkincil katarakt tedavisi sırasında YAĞ lazer kapsülotomi isimli bir teknik kullanılır. Bu teknik sayesinde kirlenmiş ve saydamlığını yitirmiş olan mercek temizlenir. Böylece hastanın şikayetleri kolayca ortadan kaldırılmış olur. İkincil katarakt tedavisi sonrası birkaç gün içerisinde bireyin görüş kalitesi iyileşecektir.

  Antalya İkincil Katarakt Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya ikincil katarakt tedavisi fiyatları ve sekonder katarakt tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button