Yaşlılarda Katarakt Ameliyatı Antalya - Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Yaşlılarda Katarakt Ameliyatı Antalya

  Yaşlılarda katarakt Antalya, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşüren, görme yetilerinde sorunlara yol açan ve buna bağlı olarak da kalça kırığı gibi kazalara yol açabilen, ciddi bir göz hastalığıdır. Yaşlılarda katarakt tedavisi, kataraktlı olan göz merceğinin cerrahi olarak çıkarılması ve yerine özel olarak tasarlanmış, yapay bir merceğin yerleştirilmesi ile yapılır. Katarakt her yaştan hastayı etkileyebilir. Hatta bebekler ve gençler bile katarakt hastalığına sahip olabilirler. Ancak katarakt hastalığından en sık etkilenen bireyler genellikle 55 ila 65’li yaşlarda olan kişilerdir. Bu kişilerde katarakt, belli başlı sağlık risklerini de beraberinde getirir.

  Görme yetisinde azalma meydana gelen bireyler düşme, kayma gibi fiziksel travma kaynakları ile çok daha sık karşılaşırlar. Buna bağlı olarak ise kalça kırılması gibi ölümcül yaralanmalar geçirebilirler. Bu yüzden yaşlılarda katarakt tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Yazımızın devamında ‘’Yaşlılarda katarakt ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Yaşlılarda katarakt ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Yaşlılarda katarakt belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Yaşlılarda katarakt tedavi edilebilir mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya yaşlılarda katarakt ameliyatı ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Katarakt Nedir?

  Katarakt, göz merceğinin zaman içerisinde gerek çevresel gerekse de genetik etmenlerden yıpranması, üzerinde oluşan lekeler nedeniyle ışık geçirgenliğini belli seviyelerde kaybetmesi sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Katarakt özellikle de 55’li yaşlardan sonra daha sık karşılaşılan ve ilerleyici olan bir hastalıktır. Yani tedavi edilmediği takdirde bireyin sahip olduğu bulanık görme gibi şikayetler zaman içerisinde artış gösterir. Bu da bireyin günlük yaşamını zorlaştırır. Kişi katarakta bağlı olarak kitap okumakta zorlanabilir. Özellikle de geceleri yürürken veya hareket ederken kaza geçirme riski artabilir. Hatta bireyin araba kullanması riskli kabul edilebilir. Bu yüzden katarakt hastası olan bireylere, tedavi uygulamasını geciktirmemeleri tavsiye edilir.

  Yaşlılarda Katarakt Neden Olur?

  Yaşlılarda katarakt nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • İlerleyen yaşa bağlı dokularda meydana gelen yıpranma ve değişimler.
  • Kullanılan ilaçların uzun vadeli etkileri.
  • Bazı metabolizma hastalıkları.
  • Güneş ışığı maruziyeti gibi çevresel etmenler.
  • Kimyasal madde veya radyasyon maruziyeti.

  Yaşlılarda katarakt nedenleri bu şekilde sıralanabilmektedir.

  Yaşlılarda Katarakt Belirtileri Nelerdir?

  Yaşlılarda katarakt belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Görüş yetisinde giderek artan bir azalma.
  • Görüşün git gide daha da bulanıklaşması.
  • Kitap okumakta, telefonda vakit geçirirken yazıları görmekte zorlanma.
  • Özellikle de geceleri veya loş aydınlatılan ortamlarda görüşün azalması.
  • Tek gözde çift görme sorunu.

  Yaşlılarda katarakt belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Göz Katarakt Ameliyatı Riskli Mi?

  Gözde katarakt ameliyatı, her cerrahi işlem gibi riskler barındıran ancak uzman bir cerrah tarafından, ideal şartlar altında yapıldığında oldukça güvenli kabul edilen bir operasyondur. Bu operasyonu yaptırmak isteyen bireylere doktor seçimlerini iyi yapmaları, ameliyatın yapılacağı ortam ve şartlar hakkında bilgi almaları tavsiye edilir.

  Her Yaşlı Katarakt Olur Mu?

  Katarakt her yaşlı bireyde görülmek zorunda değildir. Hatta sadece yaşlı bireylerde ortaya çıkmak zorunda da değildir. Katarakt her yaştan bireyi etkileyebilir. Gençlerde ve hatta bebeklerde bile katarakt hastalığı görülebilir. Bununla birlikte katarakt hastalığı genel olarak 55 ila 60’lı yaşlarda daha sık karşılaşılan bir göz hastalığıdır. Bu yüzden bu yaşlarda göz sağlığı ihmal edilmemeli, düzenli olarak rutin göz muayenelerine iştirak edilmelidir. Böylece yalnızca katarakt değil diğer tüm tehlikeli göz hastalıkları erkenden teşhis ve tedavi edilebilir.

  Katarakt İlerler Mi?

  Katarakt ilerleyici bir göz hastalığıdır. Yani bireyin sahip olduğu şikayetler aylar içerisinde daha da şiddetlenebilir. Hatta birey görüş yetisini nerdeyse tamamen yitirebilir. Bu yüzden kataraktın erkenden tedavi edilmesi tavsiye edilir. Katarakt tedavisi sonrası, katarakt ne kadar ilerlemiş olursa olsun bireyin görüş yetisi eski haline döner. Yani görme kalitesindeki kayıp kalıcı değildir.

  Yaşlılarda Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Yaşlılarda katarakt ameliyatı, ameliyatın hangi teknikle yapıldığına ve ameliyata eşlik eden anestezinin türüne göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Yaşlılarda katarakt ameliyatı genelde 15 ila 45 dakika kadar sürer.

  Yaşlılarda Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Yaşlılarda katarakt ameliyatı sırasında ilk olarak hedef göze anestezi işlemi yapılır. Daha sonra ise göz merceği önünde bulunan zar dokusu aralanır. Aralanan bölgeden göz merceğine müdahale edilir. Özel işlemler ile parçalanan matlaşmış lens, fako cihazı ile gözden tahliye edilir. Daha sonra ise göze yapay ve işlevsel bir lens dokusu yerleştirilir. Hastalar ameliyattan birkaç saat sonra taburcu olurlar. Birkaç gün kadar çevrelerini bulanık görebilirler. Ancak bu geçici bir şikayettir. Yaklaşık 7 ila 14 gün içerisinde görme yetileri büyük oranda düzelmiş, hayat kaliteleri ise artmış olur.

  Antalya Yaşlılarda Katarakt Ameliyatı Fiyatları 2024

  Antalya yaşlılarda katarakt ameliyatı fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button