Hipermetropi Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Hipermetropi Tedavisi Antalya

  Hipermetropi tedavisi Antalya, hipermetropi nedeniyle yakını bulanık bir şekilde gören bireylerin ideal bir görüşe sahip olabilmesi için, farklı yöntemler kullanılarak yapılan, yaygın bir göz tedavisidir. Bazı dış etmenler, yaralanmalar ve genetik etmenler gözün veya göz merceğinin yapısıyla ilgili sorunlara yol açabilirler. Bu sorunlar arasında en yaygın olanları hipermetrop ve miyop gibi kırma kusurlarıdır. Bahsi geçen kırma kusurları mercekten gelen ışığın tam olarak retinaya düşmesini engellerler.

  Bu da bireyin yakını veya uzağı net bir şekilde görmesini zorlaştırır. Hipermetropu olan bireylerde bu durum, yakını ve yakındaki cisimleri net bit şekilde görememe olarak ortaya çıkar. Yazımızın devamında ‘’Hipermetropi tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Hipermetropi belirtileri nelerdir?’’, ‘’Lazerle hipermetropi tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Akıllı lensler ile hipermetropi tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya hipermetropi tedavisi ve yakını bulanık görme tedavisi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Hipermetrop Nedir?

  Hipermetrop, yakının bulanık görülmesine neden olan ve çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilen, yaygın bir kırma kusurudur. Hipermetrop teorik anlamda bir göz hastalığı olarak kabul edilmemektedir. Ancak yine de yol açtığı şikayetler nedeniyle bireyin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu yüzden günümüzde hipermetropun yol açtığı şikayetleri azaltmak için gözlükler ve kontakt lensler kullanılmaktadır. Hatta lazer tedavisi ve akıllı lens tedavisi gibi uygulamalar ile hipermetropu kalıcı olarak tedavi etmek de mümkündür.

  Hipermetrop Neden Olur?

  Hipermetrop nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Göz merceğinin kırılma indeksi ile ilgili ortaya çıkan sorunlar.
  • Gözün ön arka uzunluğunun ideal olan seviyeden daha az olması.
  • Göz merceğinde veya kornaeda meydana gelen değişimler.

  Hipermetrop genellikle bu gibi göz merceğini veya göz yapısını etkileyen etmenler nedeniyle meydana gelir. Bahsi geçen etmenler doğumsal, gelişimsel, travma kaynaklı veya yaş kaynaklı olabilmektedir.

  Hipermetrop Belirtileri Nelerdir?

  Hipermetrop belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Yakını görmekte zorlanmak, yakındaki cisimleri bulanık görmek.
  • Baş ağrısı.
  • Kitap okurken gözleri kısmak, aksi takdirde net görememek.
  • Göz batması.
  • Göz ağrısı.
  • Gözlerde yanma hissi.

  Hipermetrop belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Hipermetrop Hangi Mercekle Düzelir?

  Hipermetrop tedavisinde kullanılan gözlüklerde ince kenarlı dış bükey mercekler kullanılmaktadır. Bahsi geçen mercekler ile yapılan gözlükler, bireyin çevresini net bir şekilde görmesini sağlayabilir.

  Hipermetrop Lazerle Tedavi Edilir Mi?

  Hipermetrop, günümüzde en sık gözlükler ve kontakt lenslerle tedavi edilmektedir. Ancak bu gibi araçlar bireylerin günük yaşamlarını zorlaştırmaktadır. Lazer tedavisi ile yapılan kalıcı hipermetrop tedavisi ise pek çok yönüyle daha avantajlıdır. Bu uygulama sayesinde birey gözlük veya kontakt lens kullanmak zorunda kalmadan çevresini net bir şekilde görebilirler. Yanlarında sürekli gözlük veya lens taşımak zorunda kalmazlar. Lazerle hipermetropi tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Smile Lazer ve LASİK Ameliyatı gibi yazıları inceleyebilirsiniz.

  Hipermetrop Lazer Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Hipermetropta lazer tedavisi son derece hızlı ve konforlu bir uygulamadır. Bu tedavi genelde her göz için yaklaşık 5 dakika kadar sürmektedir. Yani tedavi uygulaması 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Lazerle hipermetrop tedavisi süresi hakkında doktorunuz tedavi öncesinde detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

  Hipermetrop Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Hipermetrop lazer tedavisi öncesinde hastanın gözlerine anestezik damla damlatılabilir. Daha sonra ise tedavi işlemlerine geçilir. Uygulama sırasında özel olarak ayarlanmış lazer cihazından, gözün ilgili bölgelerine lazer atımları yapılır. Böylece korneanın eğimi yeniden düzenlenir ve hipermetrop kalıcı olarak giderilmiş olur. Bu tedavi hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Lazer Tedavisi isimli menüdeki yazıları inceleyebilirsiniz.

  Hipermetropi Tedavisi Nasıl Olur?

  Hipermetrop tedavisi yaygın olarak özel camlara sahip gözlüklerle ve kontakt lenslerle yapılmaktadır. Ancak günümüzde göz içi akıllı lensler ile veya lazer tedavisi gibi uygulamalarla da hipermetrop tedavisi yapılabilmektedir. Akıllı lensler ve lazer tedavisi sayesinde hipermetrop kalıcı olarak tedavi edilebilir ve bireyin gözlük kullanım ihtiyacı kalıcı olarak ortadan kaldırılabilir. Göz içi lens tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Akıllı Lensler isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  Antalya Hipermetrop Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya hipermetrop tedavisi fiyatları ve yakını görememe tedavisi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button