Retinoblastom Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Retinoblastom Tedavisi

  Retinoblastom tedavisi Antalya, retina bölgesinde meydana gelen tümörleri teşhis etmek, bu tümörlerin yapılarını incelemek ve çeşitli tedaviler ile bu tümörleri ortadan kaldırmak için yapılan uygulamadır. Retina, barındırdığı özel hücreler ve sinir ağı sebebiyle görme işlevi için en önemli göz dokularından biridir. Bu yüzden retinal hastalıklar bireyin görme yetisini ciddi ölçüde etkileyebilmektedir. Retinoblastom da bu hastalıklar arasında yer alır ve oldukça nadir rastlanan bir göz kanseridir. Çocukluk çağında görülen bu hastalık gerek çeşitli dış etmenler gerekse de genetik etmenler nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

  İlk başlarda belirti vermeyen bu hastalık, ilerleyen evrelerde görme yetisiyle ilgili sorunlara neden olabilir. Hatta vaktinde tedavi edilmediğinde göz kaybı gibi son derece ciddi problemlere yol açabilir. Bu yüzden doğumdan itibaren bebeklerin ve çocukların göz sağlığı, alanında uzman bir doktor tarafından düzenli aralıklarla değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmeler sırasında teşhis edilen retinoblastom gibi hastalıklar da vakit kaybedilmeden tedavi edilmelidir. Böylece bu gibi hastalıklara bağlı ortaya çıkabilecek tehlikeli durumlar önlenebilir. Yazımızın devamında ‘’Çocuklarda göz kanseri belirtileri nelerdir?’’, ‘’Çocuklarda göz kanseri tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Çocuklarda retinoblastom tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Retinoblastomun belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya çocuklarda göz kanseri tedavisi ve retinoblastom tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Retinoblastom Nedir?

  Retinoblastom, genellikle çocuklarda görülen ve nadiren karşılaşılan bir göz kanseri türüdür. Retina, göz içerisinde bulunan son derece önemli bir dokudur ve görme işlevinin ideal bir şekilde gerçekleşebilmesi için oldukça önemli görevler üstlenir. Bazı çocukların retina bölgesinde, anormal hücre bölünmesine bağlı olarak, kötü huylu kitleler oluşabilir. Retinoblastom olarak isimlendirilen bu kitleler çocuğun görme yetisi, göz sağlığı ve genel sağlığı için büyük bir risk oluştururlar. Erken teşhis, retinoblastom tedavisi için son derece önemlidir. 

  Retinoblastom Neden Olur?

  Retinoblastomun en yaygın nedeni genetik etmenlerdir. Bireye annesi ve babası tarafından aktarılan bazı genler, retinoblastom isimli kanser hastalığının oluşmasına neden olabilir. Bu hastalığın gelişiminden sorumlu olduğu düşünülen gen 13. kromozomun q14 segmentinde yer alan RB1 genidir. Tümör baskılayıcı gen olarak da bilinen RB1’de meydana gelen mutasyonlar retinoblastom kanserinin oluşumuna yol açabilmektedir. Bazı çevresel faktörlerin de bu kanser hastalığının oluşumunda rol oynayabileceği bilinmektedir.

  Retinoblastom Belirtileri Nelerdir?

  Retinoblastom, erken dönemlerinde belirti vermediği için teşhisi oldukça zor olan bir hastalıktır. Retinoblastom bazı çocuklarda şaşılık benzer göz sorunlarına yol açabilir. Bazı çocuklarda ise lökokori isimli soruna neden olabilir. Lökokori normalde kırmızı tonlarında olması gereken göz bebeğinin, beyaz renkte parlamaya sahip olmasıdır. Bu gibi şikayetleri olan çocuklar mutlaka, mümkün olan en erken vakitte bir göz hastalıkları doktoruna götürülmelidir. Böylece retinoblastom için risk analizi yapılabilir ve teşhise yönelik araştırma çalışmaları erkenden başlayabilir.

  Retinoblastom Tehlikeli Mi?

  Retinoblastom son derece tehlikeli bir göz kanseridir. Bu hastalık çocuğun hem göz sağlığını hem de genel sağlığını tehlikeye atabilir. Bölgede çoğalan ve gelişim gösteren kanserli hücreler, lenf dolaşımı yolu ile vücudun farklı bölgelerine ve uzak organlara sıçrayabilirler. Metastaz olarak bilinen bu durum, kanser hastalıklarını tehlikeli ve bazı durumlarda ölümcül kılmaktadır. Bu yüzden retinoblastom metastaz gerçekleşmeden erkenden tedavi edilmelidir.

  Retinoblastom Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Retinoblastom tedavisi süresi, tedavide kullanılan yönteme göre değişiklik gösterebilir. Lazer tedavisi ve kriyoterapi gibi uygulamalar genellikle 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanırlar. Retinoblastom ameliyatı süresi ise anestezi uygulamasının detaylarına göre değişebilir.

  Retinoblastom Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Ağrısız bir şekilde gerçekleşen bu tedavi sırasında, retina bölgesinde yer alan kitle, özel lazer ışınları yardımı ile imha edilir ve böylece tedavi sağlanmış olur. Lazerle retinoblastom tedavisi, retinoblastomun tedavisinde kullanılan en modern uygulamalardan biridir.

  Retinoblastom Kriyoterapi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Retinoblastom kriyoterapi tedavisi sırasında son derece soğuk olan sıvılar veya gazlar kullanılır. Bu maddeler yardımı ile retinada yer alan kitleye müdahale edilir ve kitle dondurulur. Böylece kitleyi meydana getiren anormal hücreler canlılık özelliklerini kaybederler.

  Retinoblastom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Retinoblastom ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Çocuklarda çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Bu operasyon sırasında özel cerrahi teknikler ile hedef bölgeye ve tümöre ulaşılır. Daha sonra ise tümör dikkatle bölgeden alınır ve ameliyat sonlanır.

  Antalya Retinoblastom Ameliyatı Fiyatları 2024

  Antalya retinoblastom ameliyatı fiyatları ve çocuklarda göz kanseri ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button