Lazerle Katarakt Cerrahisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Lazerle Katarakt Cerrahisi Antalya

  Lazerle katarakt cerrahisi Antalya, göz merceğindeki matlaşma ve görme yetisindeki azalma ile karakterize olan katarakt hastalığını, neşterli kesilere gerek kalmadan, lazer uygulamaları ile tedavi etmek amacıyla yapılan operasyondur. Görme yetisi, gözdeki tüm dokuların sağlıklı bir yapıya sahip olması ve birlikte uyum içerisinde çalışabilmesi ile mümkün olur. Eğer bu dokulardan biri veya birden fazlası herhangi bir bozukluğa veya hastalığa sahip olursa görme yetisinde sorunlar ortaya çıkar. Katarakt hastalığı da göz merceğindeki yıpranma ve matlaşma sonucu meydana gelir.

  Zaman içerisinde üzerinde lekeler meydana gelen, yıpranan ve saydamlığını yitiren göz merceği görevini eskisi kadar iyi bir şekilde yerine getiremez. Buna bağlı olarak da bireyin görme yetisi git gide daha da azalır. Lazerle katarakt cerrahisi, bu hastalığın klasik cerrahi işlemlere gerek kalmadan, çok daha avantajlı ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi amacıyla yapılmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Lazerle katarakt cerrahisinin avantajları nelerdir?’’, ‘’Lazerle katarakt cerrahisi kimlere yapılabilir?’’, ‘’Lazerle katarakt cerrahisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Lazerle katarakt cerrahisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya lazerle katarakt cerrahisi ve benzer tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Lazerle Katarakt Cerrahisi Nedir?

  Lazerle katarakt cerrahisi, kataraktlı göz merceğinin özel lazer teknikleri kullanılarak parçalanması, gözden çıkarılması ve yerine yapay lens yerleştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen, gelişmiş bir tedavi uygulamasıdır. Lazerle katarakt cerrahisi sırasında herhangi bir neşterli kesi işlemi yapılmaz. Dolayısıyla tedavi işlemi çok daha hassas ve duyarlı cihazlarla, herhangi bir risk oluşumuna fırsat verilmeden yapılır. Lazerle katarakt cerrahisi çok daha hızlı, güvenli ve iyileşme süreci daha kısa bir katarakt tedavisi sunmaktadır.

  Lazerle Katarakt Cerrahisi Neden Yapılır?

  Lazerle katarakt cerrahisi şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Bıçaksız katarakt ameliyatı olarak da bilinen bu operasyon, katarakta bağlı ortaya çıkan şikayetleri gidermek için yapılır.
  • Bireyin çok daha sağlıklı ve ideal bir görüş kabiliyetine sahip olmasını sağlamak.
  • Katarakt belirtileri nedeniyle ortaya çıkabilecek kaza risklerini ve kalça kırıkları gibi ciddi yaralanmaları önlemek.
  • Bireyin yaşam kalitesini arttırmak.

  Lazerle katarak cerrahisi bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

  Lazerle Katarakt Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?

  Lazerle katarakt cerrahisinin avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Bıçakla veya neşterle herhangi bir kesi yapılmaz.
  • Çok daha hassas ve başarılı bir işlemdir.
  • Göz merceği önünde yer alan zar dokusuna veya benzer çevre dokulara zarar verilme riski son derece düşüktür.
  • Hızlı bir uygulamadır.
  • İyileşme süreci çok daha hızlı ve konforludur.

  Lazerle katarakt cerrahisinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Lazerli Katarakt Cerrahisi Kimlere Yapılabilir?

  Lazerli katarakt cerrahisinin herhangi bir sınırlandırması bulunmamaktadır. Bu yüzden hastalar, istedikleri zaman bir göz doktoruna başvurabilir ve lazerli katarakt tedavisi yaptırabilirler. Lazer ile katarakt ameliyatı, kataraktın erken dönemlerinde yapıldığında çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Bu yüzden neştersiz katarakt ameliyatı olarak da bilinen bu uygulamanın ertelenmemesi tavsiye edilmektedir.

  Lazerle Katarakt Cerrahisi Kaç Saat Sürer?

  Lazerle katarakt cerrahisi sırasında yapılan tüm işlemler genellikle yarım saatten kısa bir sürede tamamlanmış olur. Üstelik hastalar uygulamadan sonra bir süre dinlenip taburcu edilebilirler. Yani hastanede uzun süreler boyunca kalmalarına da gerek yoktur. Bunlar lazer ile katarakt tedavisinin en önemli avantajları arasında yer almaktadır.

  Lazerle Katarakt Cerrahisi Ne Kadar Sürer?

  Lazerle katarakt cerrahisi yaklaşık olarak 10 ila 20 dakika kadar sürer. Lazer ile katarakt ameliyatının süresi, ameliyata eşlik eden anestezi uygulamasının detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Doktorunuz ameliyat öncesinde bu gibi planlamaları tamamen sizin sağlık durumunuza özel olarak planlayacak ve sizi de lazerle katarakt cerrahisinin süresi hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Lazerle Katarakt Cerrahisi Nasıl Yapılır?

  Lazerle katarakt cerrahisi genel olarak iki farklı aşamadan oluşur. Bu aşamaların ilkinde hastaya anestezi uygulanır. Daha sonra ise göz merceğinin önünde yer alan zar dokusu lazer atışları ile açılır. Böylece matlaşan göz merceği lazer atımları ile çevre dokulara zarar vermeden, güvenli ve isabetli bir şekilde parçalara ayrılır. Bu parçalar fako cihazı ile emilir ve gözden tahliye edilir. Böylece tedavinin ilk aşaması tamamlanmış olur. İkinci aşamada ise göze yapay lens yerleştirilir ve tedavi tamamlanır.

  Antalya Lazerle Katarakt Cerrahisi Fiyatları 2024

  Antalya lazerle katarakt cerrahisi fiyatları ve lazer ile katarakt ameliyatı ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button