Göz Sulanması Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Göz Sulanması Tedavisi Antalya

  Göz sulanması tedavisi Antalya, sık sık meydana gelen veya geçmeyen göz sulanmasının nedenini belirlemek ve bu nedene yönelik, kişiye özel tedaviler gerçekleştirmek için yapılan uygulamadır. Gözler, kendilerini dış tehditlerden ve hava şartlarından korumak için özel mekanizmalara sahiptirler. Bu mekanizmalar gözlerin nemli kalmalarını ve toz gibi mikropartiküllerin gözlere zarar vermesini önlerler. Göz yaşarması veya göz sulanması da genellikle göze yabancı bir cisim girdiğinde, göz yüzeyine toz yapıştığında veya birey çok yorgun olduğunda meydana gelir.

  Bazı durumlarda bir alerjik reaksiyon sonucu da görülebilirler. Ancak bazı kişiler sık sık göz yaşarması sorunu yaşayabilirler. Bu durumda göz doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilir. Yazımızın devamında ‘’Göz yaşarması nedenleri nelerdir?’’, ‘’Gözlerim neden sürekli yaşarıyor?’’, ‘’Göz yaşarması tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Gözlerim neden sürekli sulanıyor?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya göz sulanması tedavisi ve göz yaşarması tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Göz Sulanması Nedir?

  Göz sulanması, günümüzde pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı, bazen bir hastalık bazen ise yaşam tarzı nedeniyle ortaya çıkan, yaygın bir göz şikayetidir. 

  Göz Sulanması Neden Olur?

  Göz sulanması nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Soğuk algınlığı.
  • Sinüzit.
  • Çeşitli alerjik reaksiyonlar.
  • Göz yorgunluğu.
  • Duman.
  • Kimyasal duman.
  • Konjonktivit gibi göz enfeksiyonları.
  • Bazı ilaçların yan etkisi olarak.
  • Göz yaşı kanallarında tıkanma.
  • Hava durumu ve çevresel etmenler.

  Gözde sulanma nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Göz Sulanması Belirtileri Nelerdir?

  Göz sulanması belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Bulanık görme.
  • Görüşün azalması.
  • Geçmeyen göz kızarıklığı.
  • Gözde yabancı bir madde varmış gibi hissetmek.
  • Göz kırpma sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymak.

  Gözde sulanma belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Göz Sulanması Tehlikeli Mi?

  Göz sulanması çoğu zaman tehlikeli bir hastalık veya durum nedeniyle meydana gelmez. Göz sulanmasının yaygın nedenleri arasında göz yorgunluğu gibi etmenler yer alır. Ancak bazı durumlarda göze yabancı cisim kaçması veya göz enfeksiyonu gibi durumlar da göz sulanmasına yol açabilir. Bu durumda göz sağlığı ve görme yetisi tehlikeye girebilir. Bu yüzden uzun süre göz sulanması sorunu yaşayan bireylere mutlaka bir göz hastalıkları doktoru ile görüşülmelidir.

  Göz Sulanması Neyin Belirtisi?

  Göz sulanması genellikle yorgunluğun, uykusuzluğun ve uzun süre dijital ekrana bakmanın bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu yüzden tehlikeli bir durum olarak kabul edilmez. Ancak bazı durumlarda ciddi bir enfeksiyon sonucu da ortaya çıkabilir. Göz sulanması hangi nedenden ortaya çıkarsa çıksın uzun süre boyunca devam ettiği takdirde bireyin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürür. Bu yüzden göz sulanması ihmal edilmemelidir.

  Göz Sulanması Bitkisel Tedavi Var Mı?

  Göz sulanmasının bitkisel temelli bir tedavisi yoktur. Göz sulanmasının ortaya çıkmasına yol açan nedenler bireyin yaşam tarzı ile alakalıdır. Bazı durumlarda ise göze yabancı cisim girmesi veya konjonktiva gibi göz enfeksiyonları nedeniyle meydana gelmektedir. Bu gibi etmenler bitkisel kürler veya alternatif uygulamalar ile ortadan kaldırılamaz. Uzun süredir göz sulanması yaşayan bireyler bir göz hastalıkları doktoru ile görüşmelidir. Böylece göz sulanmasının nedeni belirlenebilir ve bu nedenlere yönelik tıbbi tedaviler gerçekleştirilebilir.

  Göz Sulanması Ne Zaman Geçer?

  Göz sulanması genellikle kısa süren bir şikayettir. Göz sulanmasının birkaç gün ile bir hafta içerisinde geçmesi beklenmektedir. Bununla birlikte bazı kişilerde göz sulanması bir haftadan fazla sürebilir. Bazı kişilerde ise sık sık tekrarlayabilir. Bu kişilere gözde sulanmanın nedenlerinin araştırılması ve tedavinin mümkün olması için biz göz doktoru ile görüşmeleri önerilir.

  Göz Sulanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Göz sulanması tedavisi, göz sulanmasına neden olan etmenlerin belirlenmesi ile mümkün olur. Doktor bu süreçte çeşitli fiziksel muayeneler ve testler gerçekleştirebilir. Eğer bir hastalık veya göz travması teşhis ederse bunlara yönelik tedaviler planlar. Enfeksiyonları sonlandırmak için antibiyotik ilaçlara, alerjiler içinse antihistaminik ilaçlara başvurabilir. Gözdeki rahatsız edici şikayetleri gidermek için göz damlaları da reçete edebilir. Bazı durumlarda ise hastasına yalnızca birtakım yaşam tarzı değişiklikleri yapmasını tavsiye eder.

  Antalya Göz Sulanması Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya göz sulanması tedavisi fiyatları ve göz kuruluğu tedavisi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button