Lazerle Katarakt Ameliyatı Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Lazerle Katarakt Ameliyatı Antalya

  Lazerle katarakt ameliyatı Antalya, matlaşmış ve görevini eskisi gibi yerine getiremeyen göz lensinin, lazer cerrahi teknikleriyle, bıçaksız bir şekilde çıkarılması ve yerine yapay bir göz lensinin yerleştirilmesiyle yapılan operasyondur. Katarakt, özellikle de ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ama gençleri ve bebekleri de etkileyebilen, ilerleyici bir göz hastalığıdır. Bu hastalık, göz lensinin zaman içerisinde matlaşması ve ışığı gerektiği gibi geçirememesi sonucu meydana gelir. Buna bağlı olarak da bireyler ‘’göze perde inmesi’’, bulanık görme ve gölgeli görme gibi şikayetlere sahip olabilirler. Katarakt, ilaçla tedavi edilmesi mümkün olmayan bir hastalıktır. Bu hastalık katarakt ameliyatı olarak bilinen cerrahi operasyonla tedavi edilmektedir.

  Ancak günümüzde lazer teknolojisinin de gelişmesi ile birlikte lazerle katarakt ameliyatı da hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Lazerle katarakt ameliyatı klasik katarakt ameliyatına kıyasla çok daha avantajlı bir tedavi uygulamasıdır. Yazımızın devamında ‘’Lazerle katarakt ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Bıçaksız katarakt ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Lazerle katarakt tedavisinin avantajları nelerdir?’’ ve ‘’Lazerle katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya lazerle katarakt ameliyatı ve benzer göz lazer tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Lazerle Katarakt Ameliyatı Nedir?

  Lazerle katarakt ameliyatı, oldukça hassas bir şekilde, çevre dokulara zarar vermeden katarakt hastalığının tedavi edilebilmesi ve hastanın şikayetlerinin ortadan kaldırılabilmesi için yapılan, modern bir tedavidir. Lazerle katarakt tedavisi sırasında, saydamlığını yitirmiş olan lensin önünde yer alan zar dokusu, robotik ve bilgisayarlı modern teknikler yardımı ile, lazer ışınları kullanılarak açılır. Bu işlem sırasında bıçakla veya neşterle kesi işlemi yapılmaz. Böylece çevre dokuların zarar görme riski önemli ölçüde azalır.

  Lazerle Katarakt Ameliyatı Neden Yapılır?

  Lazerle katarakt ameliyatı şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Yıpranmış ve matlaşmış olan göz lensini çıkarmak ve yerine daha işlevsel bir lens yerleştirmek.
  • Katarakta bağlı ortaya çıkan şikayetleri ortadan kaldırmak.
  • Bireyin yaşam standartlarını yükseltmek.
  • Katarakta bağlı ortaya çıkan depresyon ve fiziksel travma riskini azaltmak.

  Lazerle katarakt ameliyatı bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

  Lazerle Katarakt Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Lazerle katarakt ameliyatının avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Bu operasyon sırasında bıçak veya neşter kullanılmaz.
  • Çok daha hassas ve detaylı bir operasyondur.
  • Riskleri son derece azdır.
  • Daha kısa sürede tamamlanır.
  • İyileşme süreci daha kısadır.

  Lazerle katarakt ameliyatının avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Lazerle Katarakt Ameliyatı Kimlere Yapılır?

  Lazerle katarakt ameliyatı tüm katarakt hastalarına yapılabilir. Bu tedavi için herhangi bir yaş sınırlandırması bulunmamaktadır. Katarakt ameliyatı olmak isteyen ama ameliyatın bazı risklerinden çekinen bireyler çok daha güvenli ve avantajlı bir şekilde katarakt ameliyatı yaptırabilirler.

  Lazerle Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Lazerle katarakt ameliyatı son derece kısa süreli bir tedavidir. Bu tedavi sırasında yapılan tüm işlemler genelde yarım saatten daha kısa bir süre içerisinde tamamlanmış olurlar.

  Lazerle Katarakt Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Lazerle katarakt ameliyatı yaklaşık 15 ila 20 dakika kadar sürmektedir. Bazı durumlarda lazerle katarakt ameliyatının süresi, yapılan işlemlerin ve anestezi uygulamasının detaylarına göre bir miktar daha uzayabilmektedir. Doktorunuz sizi lazerle katarakt tedavisinin süresi hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Lazerle Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Lazerle katarakt ameliyatı sırasında ilk olarak hastaya özel bir anestezi işlemi uygulanır. Böylece hasta katarakt ameliyatı sırasında yapılan işlemlerin hiçbirini hissetmez ve ağrı hissi duymaz. Anestezi tamamlandıktan sonra ise asıl tedavi işlemlerine geçilir. Bu süreçte lazer cihazı üzerinde özel ve hassas ayarlamalar yapılır. Daha sonra ise lazer ışınları kullanılarak göz merceği önünde bulunan zar dokusu aralanır. Bu işlem kesisiz bir şekilde gerçekleştiği için zarın veya benzer dokuların zarar görme riski son derece düşüktür. Bu aşama tamamlandıktan sonra matlaşmış olan lens lazer ışınları ile parçalanır ve fako cihazı ile sorunsuz bir şekilde göz içerisinden tahliye edilir. Ameliyatın son aşamasında ise göz için özel olarak tasarlanmış, işlevselliği yüksek bir yapay lens çıkarılan lensin bulunduğu bölgeye yerleştirilir. Böylece tedavi başarıyla tamamlanmış olur.

  Lazerle Katarakt Ameliyatı Sonrası Bulanık Görme Ne Kadar Sürer?

  Lazerle katarakt ameliyatı sonrasında hastalar birkaç gün boyunca bulanık görme gibi şikayetlere sahip olabilirler. Bu şikayetler ameliyattan sonraki 1 ila 3 gün içinde önemli ölçüde azalır. Ameliyattan sonraki 7 ila 14 gün içerisinde ise hastanın görüşü tamamen normale döner. Doktorunuz lazerle katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süreci ve benzer konularda sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Antalya Lazerle Katarakt Ameliyatı Fiyatları 2024

  Antalya lazerle katarakt ameliyatı fiyatları ve lazerle katarakt tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button