Presbiyopi Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Presbiyopi Tedavisi Antalya

  Presbiyopi tedavisi Antalya, genellikle yaşlanmanın göz merceğinde meydana getirdiği olumsuz etkiler nedeniyle ortaya çıkan ve bireyin yakını görmesini zorlaştıran presbiyopiyi tedavi etmek için kullanılan uygulamadır. İnsan vücudundaki tüm dokular ve organlar, ilerleyen yaştan belli ölçülerde etkilenirler. Bu etkilenme çoğu zaman dokuların ve organların işlevlerini tamamen kaybetmesine neden olmaz. Ancak göz merceğinde olduğu gibi, bazı dokular yaşlanma sebebiyle eskisi kadar işlevsel olamazlar. Göz merceğinin yaşlanmaya bağlı olarak yıpranmasıyla birlikte birey, hipermetropide olduğu gibi yakını bulanık bir şekilde görmeye başlar.

  Gözlüksüz bir şekilde kitap okumakta, gazete okumakta veya telefonunda vakit geçirmekte zorlanır. Prebiyopi tedavisi sayesinde bireyler gözlükler ve kontakt lensler edinebilir, böylece rahat bir şekilde çevrelerini görebilirler. Bu tedavi kapsamında presbiyopiyi tamamen ortadan kaldırmaya yönelik lazer tedavileri veya akıllı mercek tedavileri de yapılabilir. Yazımızın devamında ‘’Presbiyopi tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Presbiyopi tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Lazerle presbiyopi tedavisi kimlere yapılabilir?’’ ve ‘’Presbiyopi tedavisinde akıllı merceklerin avantajları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya presbiyopi tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Presbiyopi Nedir?

  Presbiyopi genellikle ilerleyen yaşlarda görülen ve göz merceğinin yıpranarak ışık kırma özelliğini yetirmesi sonucu meydana gelen bir kırma kusurudur. Presbiyopisi olan hastalar, aynı hipermetroplu bireyler gibi yakını görmekte zorlanırlar. Presbiyopi tedavisi kapsamında gözlükler, kontakt lensler veya lazer tedavisi ve akıllı lens tedavisi gibi modern uygulamalar tercih edilebilir.

  Presbiyopi Neden Olur?

  Presbiyopi, dış ortamdan gelen ışınları retinaya yönlendiren göz merceğinin, yaşlanma gibi nedenlerden görevini gerektiği gibi yapamaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz merceği dış ortamla sürekli etkileşim halindedir. Bu yüzden kişinin yaşı arttıkça göz merceğindeki dış ortam kaynaklı hasarlar birikir ve merceğin ideal bir şekilde çalışamamasına neden olur. Bu da hipermetropide olduğu gibi bireyin yakını görmesini zorlaştırır.

  Presbiyopi Belirtileri Nelerdir?

  Presbiyopisi olan bireyler yakını görmekte zorlanır, yakındaki cisimleri net bir şekilde göremezler. Bu yüzden özellikle de gazete veya kitap okumakta zorlanabilir, telefonlarında bir şey incelerken gözlük kullanmak zorunda kalabilirler. Bunlara ek olarak presbiyopi baş ağrısı ve göz yorgunluğu gibi şikayetlere de neden olabilmektedir. Presbiyopi belirtilerinin şiddetinin bireyin yaşına ve benzer etmenlere göre değişebileceğini unutmamak gerekir.

  Presbiyopi Ve Hipermetrop Arasındaki Fark Nedir?

  Hipermetropi çoğu zaman göz anatomisinin genetik veya çevresel etmenler nedeniyle bozulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Presbiyopi hastalığı ise göz merceğinin, zaman içerisinde yaşa bağlı olarak yıpranması ve kırıcılık özelliğini kaybetmesi nedeniyle meydana gelmektedir. Her ne kadar farklı nedenlerden meydana gelseler de presbiyopi ve hipermetropi benzer şikayetlere yol açmaktadırlar.

  Presbiyopi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Presbiyopi tedavisinde kullanılan üç temel yöntem vardır. Bunlardan ilki gözlükler ve kontakt lensler gibi bireyin yakını net bir şekilde görmesine yardımcı olan araçlarla yapılmaktadır. Diğer tedavi uygulaması ise lazer tedavisidir. Lazerle presbiyopi tedavisi sayesinde göz merceği yeniden düzenlenebilir ve bireyin ideal bir görüş yetisine yeniden kavuşması sağlanabilir. Presbiyopi tedavisinde kullanılan bir diğer modern yöntem ise akıllı mercek tedavisidir.

  Presbiyopi Tedavisinde Akıllı Mercekler

  Presbiyopi hastalarında, yıpranmış ve görevini yerine getiremeyen mercekler, yapay mercekler ile değiştirilebilir. Bu amaç doğrultusunda en sık kullanılan mercek türü akıllı mercekler ve akıllı lensler olarak bilinirler. Bahsi geçen yapay mercekler bireyin yakını, gözlüğe ihtiyaç duymadan görmesini sağlarlar. Bu tedavi hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Akıllı Lensler isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  Lazerle Presbiyopi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Lazerle presbiyopi tedavisi süresi son derece kısadır. Tedavi işlemleri çoğu zaman 10 ila 15 dakika içerisinde tamamlanmış olur.

  Lazerle Presbiyopi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lazerle presbiyopi tedavisi hızlı ve ağrısız bir uygulamadır. Bu uygulamanın hazırlık aşamasında hastaya uygun bir pozisyon verilir ve daha sonra ise gözlerine anestezi etkisi olan damla damlatılır. Bu damlanın etkisinin başlaması ile tedavinin diğer aşamasına geçilir. Bu aşamada lazer cihazı kullanılarak hastanın göz merceği yeniden yapılandırılır. Böylece hastanın gözlük kullanmaya ihtiyaç duymadan yakını görebilmesi, kitap veya gazete okuyabilmesi sağlanır.

  Antalya Presbiyopi Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya presbiyopi tedavisi fiyatları ve yaşlılarda yakını bulanık görme tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button