Retina Yırtığı Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Retina Yırtığı Tedavisi Antalya

  Retina yırtığı tedavisi Antalya, vitreus sıvısında meydana gelen değişimler ve fiziksel travma gibi nedenlerden gelişen retina yırtığını tedavi etmek, retinanın daha fazla zarar görmesini önlemek amacıyla yapılan tedavidir. Retina sahip olduğu fotoreseptör hücreler sayesinde, üzerine mercek tarafından yönlendirilmiş olan ışıkları algılar ve cisimlerden yansıyan bu ışık demetlerini beyne iletir. Bu ışık demetlerinin beyinde yorumlanması ile birlikte cisimlerin görüntüsü oluşur. Böylece çevremizdeki cisimleri görebilir, arkadaşlarımızı tanıyabilir ve hayatımıza sorunsuz bir şekilde devam edebiliriz.

  Retina yırtığı sırasında zarar gören retina, bahsi geçen görevi gerektiği gibi yerine getiremeyebilir. Birey çevresini algılamakta zorlanabilir, görüşü bulanıklaşabilir ve hatta ani görme kaybı yaşayabilir. Retina yırtığı tedavisi bu gibi durumları önlemek veya ortadan kaldırmak için yapılır. Yazımızın devamında ‘’Retina yırtılması tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Retina yırtılması lazer tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Retina yırtılmasında lazer tedavisinin avantajları nelerdir?’’ ve ‘’Retina yırtılması belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya retina yırtılması tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Retina Nedir?

  Retina, göz küresinin arka tarafında yer alan ve görme için son derece önemli olan bir dokudur. Bu doku göz küresinin arka tarafını kaplar ve ince bir yapıya sahiptir. Retina üzerinde ışığa duyarlı milyonlarca özel hücre yer almaktadır. Retinanın diğer katmanlarında ise bu hücreleri besleyen kılcal kan damar ağları bulunmaktadır. Bu katmanlardan herhangi birinde meydana gelen hasar retinayı, dolayısıyla da bireyin görüş yetisini olumsuz etkileyebilir. Hatta ileri retina hasarları sonucu görme kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

  Retina Yırtığı Nedir?

  Retina yırtığı, retinanın bölgede yer alan vitreus sıvısı tarafından veya benzer dokular tarafından çekiştirilmesi ile meydana gelen bir sorundur. Vitreus isimli sıvı yaşlanma sebebiyle kıvam bakımından koyulaşabilir ve retinayı çekiştirmeye başlayabilir. Buna bağlı olarak da retina yıpranabilir ve yırtılabilir.

  Retina Yırtığı Neden Olur?

  Retina yırtılması nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Vitreus isimli göz içi sıvıda meydana gelen değişimler.
  • Gözün zarar görmesine neden olan kazalar, göz travmaları.
  • Dejeneratif miyopi.
  • Yaşlanma.
  • Ailevi yatkınlık.
  • Göz ile ilgili geçirilmiş ameliyatlar veya tedaviler.

  Retina yırtılması nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Retina Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

  Retina yırtılması belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ani görme kaybı.
  • Ani ışık patlamaları görmek.
  • Bireyin görüş alanında gölgeler görülmesi.
  • Göz içi kanama sonucu göz önünde sinek uçuşması.

  Retina yırtığının belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Retina Yırtığı Tehlikeli Mi?

  Retina yırtığı son derece tehlikeli bir rahatsızlıktır. Retina gözdeki en hassas ve en önemli yapılardan biridir. Bu yüzden retinanın konumunu veya yapısını etkileyebilecek rahatsızlıklar bireyin görme yetisiyle ilgili son derece tehlikeli sorunlara yol açabilir.

  Retina Yırtığı Görme Kaybına Yol Açar Mı?

  Retina yırtığı görme kaybına yol açabilen bir hastalıktır. Retina yırtığı yaşayan bireyler aniden görme yetilerini kaybedebilirler. Bu yüzden retina yırtılması belirtilerini deneyimleyen veya bu hastalıktan şüphelenen bireyler en yakın zamanda bir göz hastalıkları doktoru ile görüşmelidirler. Böylece önleme ve tedavi uygulamaları erkenden yapılabilir.

  Lazerle Retina Yırtığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Lazerle retina yırtığı tedavisi yaklaşık 15 dakika ila 30 dakika içerisinde tamamlanır. Lazer tedavisinin süresi, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Doktorunuz size özel bir tedavi planlaması yaptıktan sonra lazerle retina yırtılması tedavisinin süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Lazerle Retina Yırtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lazerle retina yırtığı tedavisi, düşük şiddetli retina yırtıklarını tedavi etmek için kullanılan ve pek çok yönüyle retina yırtığı ameliyatına kıyasla daha avantajlı olan bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında hasta ağrı ve rahatsızlık hissi duymaz. Tedavi sırasında ilk olarak göze anestezi işlemi uygulanır. Daha sonra ise özel olarak ayarlanmış lazer cihazı ile hedef bölgeye lazer atışları yapılır. Eğer lazerle retina yırtığı tedavisi, retinadaki hasarı gidermek için yeterli olmazsa retina ameliyatına başvurulur. Retina ameliyatı vitrektomi ameliyatı olarak da bilinmektedir. Bu operasyon hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Retina Ameliyatı isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

  Antalya Lazerle Retina Yırtığı Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya lazer ile retina yırtığı tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button