Refraktif Lens Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Refraktif Lens Antalya

  Refraktif lens değişimi Antalya, göz içerisinde yer alan doğal lenslerin çeşitli kırma kusurlarını ortadan kaldırmak veya katarakt hastalığını tedavi etmek için yapılan, özel bir uygulamadır. Refraksiyon, göze gelen ışık dalgasının yeniden yönlendirilmesi anlamına gelmektedir. Bu yönlendirme işlemi ise göz merceği yani refraktif lens tarafından yapılmaktadır. Göz merceğinin yapısında bir sorun meydana gelir veya göz merceği saydamlığını yitirmeye başlarsa bahsi geçen yönlendirme işlemi gerektiği gibi gerçekleşemez. Buna bağlı olarak da çeşitli görme sorunları ortaya çıkar. Antalya refraktif lens değişimi hem bu sorunları ortadan kaldırmak hem de bireyin ömür boyu gözlük veya kontakt lens kullanım ihtiyacını, daha konforlu bir tedavi ile değiştirmek için yapılır.

  Refraktif lens değişimi sayesinde astigmatı, miyopisi veya hipermetropisi olan bireyler herhangi bir yardımcı araç (gözlük, kontakt lens) olmadan çevrelerini net bir şekilde görebilirler. Bu lensler katarakt hastalığının tedavisinde de yaygın olarak kullanılırlar. Yazımızın devamında ‘’Refraktif lens tedavisi neden yapılır?’’, ‘’Refraktif mercek değişimi ne kadar sürer?’’, ‘’Refraktif lens değişimi hangi durumlarda yapılır?’’ ve ‘’Refraktif lens değişimi ağrılı mıdır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya refraktif lens değişimi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Refraktif Lens Nedir?

  Refraktif lens, göz içerisinde yer alan ve dışarıdan gelen ışığı retinaya yönlendirmek ile sorumlu olan, özel bir göz dokusudur. Göz merceği, göz lensi ve göz içi lens gibi isimlerle de bilinen bu doku bazı durumlarda görevlerini gerektiği gibi yerine getiremeyebilir. Bu nedenden de refraktif lens değişimi olarak bilinen işleme başvurulabilir. Böylece bireyin çok daha sağlıklı ve işlevsel bir görme yetisine kavuşması sağlanabilir.

  Refraktif Lens Değişimi Nedir?

  Refraktif lens değişimi, göz merceğinin, çeşitli görme sorunlarını ve kurma kusurlarını ortadan kaldırmak amacıyla yapay bir göz merceği ile değiştirilmesidir. Refraktif lens değişimi sırasında çeşitli tekniklere başvurulabilir. Bu teknikler sayesinde lazer teknolojisi kullanılarak, bıçaksız bir şekilde var olan lens çıkarılabilir ve yerine akıllı lensler gibi son derece avantajlı göz içi mercekler yerleştirilebilir. Böylece ileri seviye astigmat ve miyopi gibi kırma kusurlarına sahip olan bireyler, gözlük gibi herhangi bir araca ihtiyaç duymadan çevrelerini net bir şekilde görebilirler.

  Refraktif Lens Değişimi Neden Yapılır?

  Refraktif lens değişimi farklı amaçlarla yapılabilmektedir, bu amaçlar arasında şunlar yer alır:

  • Bireyin görüş yetisini etkilemeyen erken katarakt durumunda, kataraktın gelişimini önlemek ve bireyin tedavisini erkenden gerçekleştirmiş olmak.
  • Kırma kusurlarına sahip olan ve çevrelerini gözlüksüz veya kontaks lensleri yokken bulanık gören bireylerin, bu araçlara ihtiyaç duymadan çevrelerini net bir şekilde görmelerini sağlamak.
  • Genel olarak ise bireyin göz dokularını korumak, gözün işlevsel kalmasını sağlamak ve bireyin görme yetisini iyileştirerek yaşam kalitesini arttırmak.

  Refraktif lens değişimi bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

  Refraktif Lens Değişiminin Avantajları Nelerdir?

  Refraktif lens değişiminin avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Refraktif lens değişimi yaptıran birey gözlüğe veya kontakt lense ihtiyaç duymadan kitap okuyabilir, film izleyebilir ve uzak bir manzaranın tüm detaylarını net bir şekilde görebilir.
  • Refraktif lens değişimi bireyin hayat kalitesini önemli ölçüde arttırır.
  • Refaktif lens değişimi sayesinde katarakt riski taşıyan bireyler, katarakt hastalığının olumsuz yanlarını deneyimlemeden sağlıklı bir şekilde görmeye devam edebilirler.

  Saydam lens değişiminin avantajları bu şekilde sıralanabilmektedir.

  Refraktif Lens Değişimi Ne Kadar Sürer?

  Refraktif lens değişimi 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Bu operasyon iki farklı seans halinde yapılır. Genelde tek operasyonda gözlerin her ikisine de müdahale edilmez. Böylece birey birkaç günlük iyileşme süreci sırasında günlük hayatına kademeli olarak devam edebilir.

  Refraktif Lens Değişimi Nasıl Yapılır?

  Refraktif lens değişimi oldukça konforlu ve ağrısız bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında başvurulan tüm işlemler steril koşullarda, enfeksiyon riskini en aza indirerek yapılır. Refraktif lens değişimi sırasında fako yöntemi gibi uygulamalar kullanılabilir. Bu gibi yöntemler sayesinde gözde yer alan doğal mercek çıkarılır ve bu merceğin yerine tek odaklı veya çok odaklı, yapay lensler yerleştirilir. Bu lensler hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Göz İçi Lensler ve Akıllı Lensler gibi yazıları inceleyebilirsiniz.

  Refraktif Lens Değişimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Refraktif lens değişimi sonrası iyileşme süreci son derece basittir. Uygulamadan sonra hastanın gözü birkaç gün boyunca sarılı kalır. Bu süreçte birey 2 ila 3 gün kadar hafif bir bulanık görüşe sahip olabilir. Ancak bu gibi şikayetler bahsetmiş olduğumuz gibi birkaç gün içinde kendiliğinden geçecektir. Çoğu zaman hastalar 1 ila 2 hafta içerisinde ideal bir görüş yetisine kavuşurlar.

  Antalya Refraktif Lens Değişimi Fiyatları 2024

  Antalya refraktif mercek değişimi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button