Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi Antalya

  Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi Antalya, gözyaşı kanallarındaki tıkanmayı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan şikayetleri gidermek için yapılan, özel bir göz tedavisidir. Gözyaşı bezleri, her gün belli miktarda gözyaşı üretirler. Gözyaşı bezlerinde üretilen gözyaşları, özel kanallar yardımı ile gözün ilgili bölgelerine iletilir. Böylece gözyaşı sıvısı, gözlerin nemli ve temiz kalmasını sağlar, gözleri korur. Ancak bazı kişilerde çeşitli etmenler sonucu gözyaşı kanalları tıkanabilir. Bu etmenler arasında fiziksel travma, enfeksiyonlar ve doğumsal temelli bazı nedenler yer almaktadır.

  Gözyaşı kanalı tıkanmasına bağlı olarak birey aşırı göz sulanması, göz batması ve benzer şikayetler deneyimleyebilmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi, bu gibi şikayetleri gidermek ve gözün sağlığına kavuşmasını sağlamak amacıyla yapılır. Yazımızın devamında ‘’Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Gözyaşı kanalı tıkanıklığı belirtileri nelerdir?’’, ‘’Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Gözyaşı kanal tıkanıklığı nedenleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Nedir?

  Gözyaşı kanal tıkanıklığı, gözyaşı dolaşımının ideal bir şekilde gerçekleşmesini zorlaştıran ve buna bağlı olarak da göz sulanması gibi şikayetlere yol açan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık genellikle bebeklerde, doğumsal etmenler nedeniyle görüşmektedir. Ancak yetişkinlerde de ortaya çıkması mümkündür. Gözyaşı kanal tıkanıklığı göz hastalıkları doktoru tarafından tedavi edilir. Tedavi sürecinde çeşitli göz damlalarına ve bölgesel masaj uygulamalarına başvurulabilir. 

  Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Neden Olur?

  Gözyaşı kanal tıkanıklığı bebeklerde genelde doğumsal etmenler nedeniyle meydana gelir. Yetişkin ve çocuk hastalarda ise farklı nedenler göz yaşı kanalı tıkanıklığına yol açabilir. Bu nedenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Geçirilmiş burun ameliyatları, rinoplasti ameliyatı olmuş olmak.
  • Göz ve burun çevresini tutan bir enfeksiyon hastalığı geçirmiş olmak.
  • Gözyaşı kanallarına zarar veren fiziksel travmalar.

  Gözyaşı kanal tıkanıklığı nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Gözyaşı kanal tıkanıklığının tam olarak hangi nedenden ortaya çıktığı, göz muayeneleri ve bu muayeneler sırasında yapılan özel testler ile tespit edilebilir.

  Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

  Gözyaşı kanallarında meydana gelen tıkanmalar şu gibi belirtilere ve şikayetlere neden olabilirler:

  • Gözlerin aşırı ve sürekli olarak sulanması.
  • Burun kökü civarında şişlik ve ödem meydana gelmesi.
  • Gözlerde sürekli çapak bulunması, göz çapaklanması.
  • Burun kökü civarına baskı yapıldığında gözden iltihap veya sıvı gelmesi.

  Gözyaşı kanalı tıkanıklığı belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Gözyaşı kanal tıkanıklığının nedenine ve bu rahatsızlığın ne kadar süredir devam ettiğine göre bahsetmiş olduğumuz belirtiler değişiklik gösterebilir.

  Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tehlikeli Mi?

  Gözyaşı kanal tıkanıklığı tehlikeli bir rahatsızlık değildir. Yine de ortaya çıkan belirtiler ve şikayetler nedeniyle bireyin hayat kalitesini önemli ölçüde düşürür. Bu yüzden gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi ihmal edilmemeli ve geciktirilmemelidir.

  Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavi edilmediği takdirde bireye rahatsızlık vermeye devam eder. Bununla birlikte bu hastalık, gözyaşı kanallarında enfeksiyon meydana gelme riskini önemli ölçüde arttırır. Meydana gelen enfeksiyonlar gözyaşı kanallarında iltihap birikmesine yol açarak bölgeye zarar verir. 

  Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi, tedavinin hangi yöntemlerle yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde tedavi göz damlası gibi ilaçlarla yapılır. Bu ilaçların doktor önerisine göre birkaç hafta boyunca kullanılması gerekebilir. Bazı kişilerde ise endoskopik yöntemler kullanılarak tedavi gerçekleştirilir. Bu tedaviler ise yarım saat gibi bir sürede tamamlanırlar.

  Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi kapsamında gerçekleştirilen iki farklı uygulama vardır. Bunlardan ilkinde doktor, hastaya özel göz damlaları reçete eder. Bu göz damlalarının düzenli olarak kullanılması ve belli aralıklarla gözyaşı keselerinin bulunduğu bölgeye masaj yapılması gerekir. Bir diğer tedavi uygulaması ise endoskopik teknikler kullanılarak yapılır. Bu uygulama sırasında burun içerisinden özel bir araçla gözyaşı kesesine ulaşılır. Buradaki dokular yeniden düzenlenir ve gözyaşı sirkülasyonunun ideal bir şekilde devam etmesi sağlanır.

  Antalya Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi fiyatları ve göz sulanması tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button