Koroid Melanomu Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Koroid Melanomu Tedavisi Antalya

  Koroid melanomu tedavisi Antalya, gözün arka tarafında yer alan ve gözle görülemeyen kitlelerin tespit edilmesi, araştırılması ve çeşitli tedaviler ile ortadan kaldırılması için yapılan uygulamadır. Koroid melanomu, koroidal tümörler olarak da bilinmektedir. Göz, birbirlerini destekleyen ve birbirleriyle uyum içerisinde çalışan onlarca farklı dokudan ve tabakadan meydana gelir. Bu tabakalardan biri de koroid tabakasıdır. Koroid tabakası, göz küresi kabuğunun orta tabakasıdır. Damar ağları bakımından zengin olan bu tabakada, bazı nedenlerden anormal hücre bölünmeleri meydana gelebilir ve buna bağlı olarak da koroid tümörleri meydana gelebilir. Bu tümörler gözün arka tarafında yer aldıkları için göz ile görülemez, dışarıdan fark edilemezler.

  Çoğu zaman herhangi bir belirtiye yol açmadıkları için de teşhisleri genellikle geç gerçekleşir. Koroid tümörler, yapılarına, tam olarak bulundukları noktaya ve büyüklüklerine göre çeşitli görme şikayetlerine neden olabilirler. Koroid melanomu olarak da bilinen bu tümörler koroid tümörü tedavisi kapsamında yapılan işlemlerle tespit edilebilir ve tedavi edilebilir. Yazımızın devamında ‘’Koroid tümörü belirtileri nelerdir?’’, ‘’Koroid tümörü neden olur?’’, ‘’Koroid kanseri tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Koroid tümörü ameliyatı ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya koroid melanomu tedavisi ve benzer göz kanser hastalıkları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Koroid Melanomu Nedir?

  Koroid melanomu, koroid tabakasında meydana gelen, kötü huylu kitlelerdir. Koroid melanomları, erken dönemlerde boyutları küçük olduğu için iyi huylu lekeler ile karıştırılabilirler. Koroid melanomu halk arasında göz koroid kanseri veya kötü huylu koroid tümörü gibi isimlerle bilinebilirler. Koroid melanomu, tümörün yapısına, büyüklüğüne ve konumuna göre çeşitli şikayetlere neden olabilir. Bu şikayetler arasında ışık çakması, göz önünde sinek uçuşması, ağrı ve iltihap gibi belirtiler yer almaktadır. Bu belirtilerin bazıları erken dönemlerde bazıları ise geç dönemlerde ortaya çıkarlar.

  Koroid Melanomu Nedenleri Nelerdir?

  Koroid melanomu, sigara kullanımı, zararlı beslenme alışkanlıkları ve alkol kullanımı gibi birtakım yaşam tarzları ve zararlı alışkanlıklar nedeniyle meydana gelebilir. Genelde 60’lı yaşlarda görülür. Bazı durumlarda daha erken yaşlarda da görülmesi mümkündür. Koroid melanomu erkeklerde, kadınlara kıyasla daha sık rastlanır. Ayrıca en sık karşılaşılan göz kanserlerinden biridir.

  Koroid Melanomu Belirtileri Nelerdir?

  Koroid melanomu belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Erken evrelerde şimşek çakması veya ışık patlaması tarzında görüntüler görmek ve gözde sinek uçuşması. Aynı şekilde cisimleri yamuk, kırık ve eğri görmek de koroid melanomunun erken belirtilerinden biridir.
  • Görme alanında azalma meydana gelmesi, göz ağrısı, görme kaybı, glokom belirtileri, göz kızarıklığı ve göz ağrısı da koroid melanomunun geç evre belirtileri olarak bilinir.

  Koroid melanomu belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Koroid Melanomu Tehlikeli Mi?

  Koroid melanomu son derece tehlikeli bir kanser hastalığıdır. Erken teşhisin ve tedavinin geç kaldığı durumlarda kanser hızla gelişim gösterebilir ve farklı organlara sıçrayarak o organlarda da rahatsızlığa neden olabilir. Bu yüzden teşhisi sağlanan koroid melanomları ihmal edilmemelidir.

  Koroid Melanomu Tedavi Edilebilir Mi?

  Koroid melanomu farklı uygulamalar ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi uygulamalarının başarısı teşhisin ne kadar erken gerçekleştiğine göre değişebilir. Erken teşhis sonucu gerçekleştirilen erken tedaviler son derece başarılı sonuçlar vermektedir.

  Koroid Melanomu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Koroid melanomu tedavisi süresi, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Cerrahi tedaviler kısa süreli tedavilerdir, radyoterapi ve kemoterapi gibi uygulamalar ise uzun dönemli tedavilerdir.

  Koroid Melanomu Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Koroid melanomu tedavisi sırasında çeşitli uygulamalara başvurulabilir. Küçük boyutlu kitleler genellikle lazer tedavisi ile, kriyoterapi (dondurma) tedavisi ile veya termoterapi ile ortadan kaldırılır. Bazı durumlarda bu tedavi uygulamaları yeterli gelmeyebilir ve tümörün cerrahi operasyon ile çıkarılması gerekebilir.

  Koroid Melanomu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Koroid melanomu ameliyatı, özel bir anestezi uygulaması ile ağrısız bir şekilde yapılır. Bu ameliyat sırasında gözün ilgili bölgesinde yer alan tümör, dikkatle gerçekleşen cerrahi işlemler yardımı ile çıkarılır. Bu işlem sırasında diğer, sağlıklı dokulara zarar verilmez. Ameliyatın süresi tümörün büyüklüğüne ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

  Antalya Koroid Melanomu Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya koroid melanomu ameliyatı fiyatları ve koroid melanomu tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button