Göz İçi İğne Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Göz İçi İğne Tedavisi Antalya

  Göz içi iğne tedavisi, göz içerisinde meydana gelen ödemleri veya enfeksiyonları ortadan kaldırmak, retina çevresinde oluşabilecek anormal damarların meydana gelmesini önlemek gibi amaçlarla yapılan, özel bir tedavidir. Göz içerisinde her gün onlarca farklı değişim meydana gelir. Bunlardan önemli bir kısmı herhangi bir işlevsel soruna yol açmaz. Ancak bazen yaşlanma veya diğer göz hastalıkları nedeniyle meydana gelen zararlı değişimler göz dokularına zarar verebilir ve bireyin görme yetisiyle alakalı sorunlara yol açabilirler. Göz içi iğne tedavisi sırasında birtakım ilaçlar kullanılır.

  Bu ilaçlardan bazıları ödem dağıtma özelliğine sahipken bazıları ise yeni damar oluşumunu önleme özelliğine sahiptir. Bu tedavi sayesinde daha önce bahsetmiş olduğumuz zararlı değişimlerin önemli bir kısmı, herhangi bir cerrahi tedaviye gerek kalmadan ortadan kaldırılabilir. Yazımızın devamında ‘’Göz içi enjeksiyon tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Göz içi enjeksiyon tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Göz içi enjeksiyon tedavisi nerede yapılır?’’ ve ‘’Göz içi enjeksiyon tedavisi neden yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya göz içi enjeksiyon tedavisi ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Göz İçi İğne Tedavisi Nedir?

  Göz içi iğne tedavisi, gözde herhangi bir hastalığa bağlı meydana gelen ödemleri dağıtmak ve bölgede yeni damarlar oluşmasını önlemek amacıyla yapılan, hızlı bir tedavi uygulamasıdır. Bu tedavi uygulaması yalnızca basit enjeksiyon işlemleri ile yapılmaktadır. Herhangi bir cerrahi kesi veya dikiş işlemi gerektirmemektedir. 

  Göz İçi İğne Tedavisi Neden Yapılır?

  Göz içi iğne tedavisi, tedavi sırasında kullanılan ilacın türüne göre şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

  • Görme kaybı ve bulanık görme gibi şikayetleri ortadan kaldırmak, bireyin sağlıklı bir görme yetisine kavuşmasını sağlamak.
  • Gözde herhangi bir nedenden meydana gelmiş olan ödemi ortadan kaldırmak, ödemin dokulara zarar vermesini önlemek.
  • Gözde yeni kan damarı oluşumlarının önüne geçmek ve bu oluşumlara bağlı ortaya çıkabilecek tehlikeleri önlemek.

  Göz içi iğne tedavisi bu gibi nedenlerden yapılabilmektedir.

  Göz İçi İğne Tedavisi Hangi Hastalıkları Tedavi Etmek İçin Kullanılır?

  Göz içi iğne tedavisi pek çok göz hastalığının tedavi sürecinde aktif olarak kullanılan, gelişmiş bir tedavi uygulamasıdır. Bu uygulama şu gibi hastalıklar sırasında yaygın olarak tercih edilmektedir:

  • Arka üveit hastalığı.
  • Islak sarı nokta hastalığı veya ıslak makula dejenerasyonu.
  • Retinada damar tıkanıklığı.
  • Makulada meydana gelen ödemlerde.

  Göz içi iğne tedavisi bu gibi göz hastalıkları sırasında tercih edilebilmektedir.

  Göz İçi İğne Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  Göz içi iğne tedavisinin avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Göz içi iğne tedavisi ağrısız bir şekilde yapılır.
  • Bu tedavi, alternatiflerine kıyasla çok daha konforlu ve hızlı bir uygulamadır.
  • Göz içi iğne tedavisi sayesinde gözdeki ödemlere etkili bir şekilde müdahale edilebilir. Böylece sinir hasarı ve görme kaybı gibi durumlar önlenebilir.
  • Gözde meydana gelen damar oluşumlarını önlemekte oldukça başarılı bir tedavi uygulamasıdır.
  • Tedaviden birkaç saat sonra günlük yaşama dönülebilir.

  Göz içi iğne tedavisinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Göz İçi İğne Tedavisi Riskli Mi?

  Göz içi iğne tedavisinin bazı riskleri vardır. Bu riskler arasında göz içi kanama, retina dekolmanı ve enfeksiyon gibi durumlar yer alır. Göz içi iğne tedavisi sırasında ortaya çıkabilecek risklerden korunmak için hastalara, alanında uzman bir doktora başvurmaları önerilmektedir.

  Göz İçi İğne Tedavisi Ağrılı Mı?

  Göz içi iğne tedavisinde, enjeksiyon işlemi ağrısız bir şekilde gerçekleşir. Bu tedavinin hafif bir ağrıya yol açabilecek tek bir aşaması vardır. O da gözün özel bir solüsyonla yıkanmasıdır. Bu süreçte hafif bir rahatsızlık hissi deneyimlenebilir ancak bu rahatsızlık ve ağrı hissi şiddetli değildir.

  Göz İçi İğne Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Göz içi iğne tedavisi ve tedavinin hazırlık aşaması yaklaşık 5 dakika içerisinde tamamlanır. Bu yüzden göz içi iğne tedavisi son derece hızlı bir tedavi olarak bilinmektedir.

  Göz İçi İğne Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Göz içi iğne tedavisi sırasında göze ağrı kesici damlalar damlatılır. Daha sonra ise öncesinde doktorun seçmiş olduğu ilaçlar, özel bir enjektör yardımı ile dikkatle, gözdeki hedef bölgelere uygulanır. Göz içi iğne tedavisi sırasında yaygın olarak kullanılan ilaçlar gözde yeni damar oluşmasını önleyen Anti-VEGF ilaçlar ve anti-inflamatuar ilaçlardır.

  Antalya Göz İçi İğne Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya göz içi iğne tedavisi fiyatları ve göz içi enjeksiyon tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button