Miyop Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Miyop Tedavisi Antalya

  Miyop tedavisi Antalya, miyopun yol açtığı uzağı görememe sorununu gözlük ve kontakt lenslerle gidermek, bazı durumlarda ise lazer tedavisi veya akıllı mercek tedavisi ile kesin tedavi sağlamak amacıyla yapılan uygulamadır. Göz merceği dış ortala sürekli bir etkileşim halindedir. Dışarıdan gelen ışık demetleri göz merceklerinde kırılırlar ve işlenmek üzere retinaya yönlendirilirler. Eğer gözün ön arka uzunluğu ideal seviyeden fazlaysa bahsi geçen ışınlar retinanın üzerine değil de önüne düşerler. Bu da bireyin uzaktaki cisimleri ve genel olarak uzağı bulanık görmesine yol açar.

  Miyop tedavisi bu sorunu ortadan kaldırmak için yapılır. Yazımızın devamında ‘’Lazerle miyop tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Akıllı lensler ile miyop tedavisinin avantajları nelerdir?’’, ‘’Lazerle miyop tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Miyoplar nasıl görür?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya miyop tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Miyop Nedir?

  Miyop, bireyin uzakta yer alan cisimleri bulanık görmesine neden olan, görece yaygın bir kırma kusurudur. Miyop sebebiyle bireyler uzaktaki cisimleri net bir şekilde göremeyebilirler veya uzaktaki yazıları okumakta zorlanabilirler.

  Miyop Neden Olur?

  Miyop, gözün ön arka uzunluğunun normalden daha fazla olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu da göz merceğinden gelen ışığın retinanın önüne düşmesi ile sonuçlanır ve dolayısıyla bireyler uzaktaki cisimleri bulanık görmeye başlarlar. Miyopun ortaya çıkmasına genetik etmenlerin ve birtakım çevresel ve gelişimsel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Miyopa yol açan çevresel etmenler arasında uzun süreli ve düzenli olarak güneş ışığına maruz kalmak, çeşitli dijital cihazlarda çok fazla vakit geçirmek gibi etmenler yer almaktadır.

  Miyop Belirtileri Nelerdir?

  Miyopun yol açtığı en belirgin şikayet bireyin uzakta yer alan cisimleri bulanık olarak görmesidir. Mesela miyoplu bireyler uzakta bulunan tabelaları okumakta, insanları tanımakta ve manzaralardaki detayları seçmekte zorlanabilirler. Miyoplu bireylerin uzağı net görememe sorunu, miyopun derecesine göre değişiklik gösterebilir. Miyop bireyin ergenlik çağının sonuna kadar gelişim gösterebilir, ancak göz gelişiminin durması ile miyop da ilerlemeyi bırakır. Ancak dejeneratif miyopi hastalarında bu durum daha farklıdır. Bu kişilerde miyopun derecesi bireyin ömrü boyunca artış gösterir.

  Miyop Tedavisinde Hangi Mercekler Kullanılır?

  Miyop tedavisinde iç bükey bir yapıya sahip olan, kalın kenarlı mercekler kullanılır. Bu mercekler sayesinde dış ortamdan gelen ışık demetleri ideal bir açıyla kırılabilir ve retinaya yönlendirilebilir.

  Miyop Nereyi Göremez?

  Miyoplu bireyler uzağı ve uzakta yer alan cisimleri net bir şekilde göremezler. Bu yüzden miyop, uzağı görememe hastalığı olarak da bilinmektedir. Bununla birlikte miyopi aslında biz göz hastalığı olarak değil de kırma kusuru olarak sınıflandırılmaktadır.

  Lazerle Miyop Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  Lazerle miyop tedavisinin avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Lazer tedavisi sayesinde birey uzağı görmek için sürekli gözlük veya kontakt lens kullanmak zorunda kalmaz.
  • Hızlı ve ağrısız bir tedavidir.
  • Kalıcı bir tedavidir.
  • Tedaviden sonra hastanede kalmaya gerek yoktur.
  • Hastalar tedavi sonrasında günlük yaşamlarına devam edebilirler.
  • Riskleri oldukça azdır ve nadiren ortaya çıkarlar.

  Miyopta lazer tedavisi avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Lazerle Miyop Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Lazerle miyop tedavisi 10 ila 15 dakika kadar süren bir tedavidir. Doktorunuz tedavi öncesinde size özel bir planlama yapacak ve lazerle miyop tedavisinin süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Lazerle Miyop Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lazerle miyop tedavisi oldukça konforludur. Tedavi sırasında ilk olarak hastanın gözlerine, anestezi etkisi olan özel bir göz damlası damlatılır. Bu damlaların etkisi başladıktan sonra ise gelişmiş bir lazer cihazı ile bireyin gözlerine lazer atımları yapılır. Böylece ilgili dokular yeniden düzenlenir ve bireyin uzağı herhangi bir araca gerek duymadan, net bir şekilde görmesi sağlanır.

  Miyop Tedavisi Nasıl Olur?

  Miyop tedavisi sırasında başlıca tercih edilen dört ayrı uygulama vardır. Bu uygulamalardan ilk ikisi gözlük ve kontakt lens tedavisidir. Bahsi geçen göz dışı araçlar sayesinde bireyin uzağı net bir şekilde görmesi sağlanabilir. Bu tedavilerin konforsuz bulunduğu durumlarda, bireyin sağlık durumu tedaviye uygunsa lazer tedavilerine ve akıllı mercek tedavisine de başvurulabilir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Akıllı Lensler isimli yazımızı inceleyebilirsiniz. Lazer tedavileri ve akıllı lens tedavisi dejeneratif miyopi hastalarına ve reşit olmayan bireylere uygulanamaz.

  Antalya Miyop Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya miyop tedavisi fiyatları ve lazerle miyop tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button