Dejeneratif Miyopi Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Türkoğlu

  Dejeneratif Miyopi Tedavisi Antalya

  Dejeneratif miyopi tedavisi Antalya, bireyin uzağı net bir şekilde görmesini engelleyen dejeneratif miyopinin gelişimini takip etmek, bu hastalığa bağlı ortaya çıkabilecek ikincil rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için yapılan uygulamadır. Miyopi, günümüzde en çok rastlanılan kırma kusurlarından biridir. Bu kırma kusuru, bireyin uzağı net bir şekilde görmesini engeller, birey uzaktaki cisimleri bulanık bir şekilde görür, uzaktaki tabelaları ve yazıları okumakta zorlanır. Miyopisi olan bireylerde, göz numarası bireyin ergenlik dönemi boyunca değişir ve göz gelişimi tamamlandığında da durur. Ancak dejeneratif miyopi hastalarında göz derecesi ergenlik döneminin sonrasında bile artık gösterir.

  Birey git gide uzağı görmekte daha da zorlanmaya başlar. Bu yüzden de sürekli gözlüklerini ve kontakt lenslerini değiştirmek zorunda kalır. Yazımızın devamında ‘’Dejeneratif miyopi tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Dejeneratif miyopi görme kaybına yol açar mı?’’, ‘’Dejeneratif miyopinin kesin bir tedavisi var mı?’’ ve ‘’Dejeneratif miyopi genetik temelli mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya dejeneratif miyopi tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Dejeneratif Miyopi Nedir?

  Dejeneratif miyopi, şikayetleri ve ortaya çıkma yönüyle miyopiyi andıran ancak göz numarasının sürekli olarak yükselmesi ile karakterize olan bir göz hastalığıdır. Miyopi bir kırma kusuru olarak kabul edilirken, göz numarasının sürekli değişmesine neden olan dejeneratif miyopi bir göz hastalığı olarak sınıflandırılmaktadır.

  Dejeneratif Miyopi Neden Olur?

  Dejeneratif miyopinin, genetik etmenlerin ve bazı çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu yüzden dejeneratif miyopiyi önlemenin bir yolu yoktur. Ancak dejeneratif miyopi hastalarında var olan şikayetleri azaltmak, bireyin sağlıklı bir görüşe sahip olmasını sağlamak ve hastalığın gelişimini yavaşlatmak için farklı tedavi çalışmalarına başvurulabilmektedir.

  Dejeneratif Miyopi Belirtileri Nelerdir?

  Dejeneratif miyopi belirtileri, yaygın bir kırma kusuru olan miyop belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Dejeneratif miyopinin belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Uzaktaki cisimleri bulanık görmek ve uzaktaki yazıları okumakta zorlanmak.
  • Yüzleri seçmekte zorlanmak.
  • Baş ağrısı ve göz yorgunluğu.
  • Işık duyarlılığı.

  Dejeneratif miyopi belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bu belirtileri miyop belirtilerinden ayıran en önemli nokta, dejeneratif miyopiye bağlı ortaya çıkan şikayetlerin çok daha hızlı bir şekilde şiddetlenmesi ve bu gelişim sürecinin durmamasıdır.

  Dejeneratif Miyopi Tehlikeli Mi?

  Dejeneratif miyopi son derece tehlikeli bir hastalıktır. Dejeneratif miyopi hastalarında göz uzunluğu sürekli değişim halindedir, bu değişim normal miyopi de olduğu gibi ergenlik döneminde son bulmaz. Buna bağlı olarak da retina dekolmanı ve retina yırtılması gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu yüzden dejeneratif miyopi hastalarına, gözde şimşek çakması veya ışık patlaması gibi belirtiler deneyimlerlerse acilen bir göz doktoru ile görüşmeleri önerilir.

  Dejeneratif Miyopi Görme Kaybına Yol Açar Mı?

  Dejeneratif miyopi, bazı kişilerde görme kaybı gibi çok tehlikeli sorunlara yol açabilir. Dejeneratif miyopi sebebiyle retina dekolmanı, retina yırtılması ve göz içi kanama gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu sorunlar ise ödem oluşumu gibi nedenlerden görme kaybına yol açabilmektedir. Bu yüzden dejeneratif miyopi hastalarının düzenli olarak biz göz hastalıkları doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilmektedir.

  Dejeneratif Miyopi Lazer Tedavisi Yapılır Mı?

  Bir kırma kusuru olan miyopiye sahip olan bireyler, göz gelişimlerini tamamladıktan sonra LASİK gibi göz lazer tedavileri ile gözlük ve kontakt lens kullanmaktan kurtulabilirler. Ancak dejeneratif miyopi, yalnızca bir kırma kusuru değil aynı zamanda biz göz hastalığıdır. Bu kişilerde göz dokuları değişim geçirmeyi bırakmaz. Dolayısıyla da mercekte bir lazer tedavisi ile yapılan düzenlemeler bireyin uzağı bulanık görmesini engelleyemez.

  Dejeneratif Miyopi Tedavisi Var Mı?

  Dejeneratif miyopinin tedavisi, hastanın şikayetlerini azaltmaya ve hastanın işlevsel bir günlük yaşama sahip olmasını sağlamaya yöneliktir. Dejeneratif miyopiyi tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir.

  Dejeneratif Miyopi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Dejeneratif miyopi tedavisi, normal miyopinin aksine akıllı lenslerle veya göz lazer ameliyatları ile gerçekleştirilemez. Bununla birlikte dejeneratif miyopisi olan bireyler kontakt lensler ve dereceli gözlükler ile sağlıklı bir şekilde görebilirler. Ancak düzenli olarak göz doktoru ile görüşmeleri ve kullandıkları görmeye yardımcı araçları güncellemeleri gerekir. Çünkü dejeneratif miyopiye sahip olan bireylerde göz numarası sürekli olarak değişir.

  Antalya Dejeneratif Miyopi Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya dejeneratif miyopi tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button