Retina Dekolmanı Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Retina Dekolmanı Tedavisi Antalya

  Retina dekolmanı tedavisi Antalya, retinanın ideal konumundan ayrılması ile karakterize olan göz hastalığını tedavi etmek, retinanın zarar görmesini engellemek amacıyla yapılan, özel bir tedavidir. Retina dekolmanı halk arasında retina ayrılması gibi isimlerle de bilinmektedir. Retinal hastalıklar göz sağlığını tehdit eden ve görme kaybı gibi ciddi sorunlara yol açabilen, tehlikeli hastalıklardır. Bu hastalıkların başında da yaşlanma ve göz travmaları nedeniyle meydana gelebilen retina dekolmanı yer almaktadır. Retina dekolmanı kendi başına da tehlikeli bir göz hastalığıdır, ancak bazı durumlarda retinanın yırtılması ile de sonuçlanabilmektedir.

  Retina ayrılması tedavisi, günümüzde vitrektomi ameliyatı olarak bilinen, mikrocerrahi teknikler kullanılarak yapılan özel bir operasyonla gerçekleştirilir. Yazımızın devamında ‘’Retina dekolmanı ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Retina ayrılması ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Retina dekolmanı tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Retina ayrılması görme kaybına yol açar mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya retina dekolmanı ameliyatı ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Retina Dekolmanı Nedir?

  Retina dekolmanı, ince bir tabaka halinde göz küresinin arka kısmını kaplayan retinanın, birtakım sebeplerden ideal konumundan ayrılmasıdır. Retina dekolmanı başta yaşlanma ve genetik etmenler olmak üzere pek çok nedenden meydana gelebilir. Retina dekolmanına retina yırtılması ve göz içi kanama gibi sorunlar da eşlik edebilir. Bu yüzden retina dekolmanı oldukça tehlikeli bir göz hastalığıdır.

  Retina Dekolmanı Neden Olur?

  Retina dekolmanı nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Retina dekolmanının en önemli nedenlerinden biri göz içinde yer alan vitreus isimli sıvının yaşlanmaya bağlı olarak değişim geçirmesi ve retinayı rahatsız etmesidir.
  • Genetik etmenler.
  • Katarakt ameliyatı gibi göz ameliyatları geçirmiş olmak.
  • Yüksek seviyeli miyopi ve buna neden olan dejeneratif miyopi gibi hastalıklar.
  • Göz yaralanmaları, göz travmaları.

  Retina dekolmanı nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

  Retina dekolmanı belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Şimşek patlamasını andıran ani ışık patlamaları görmek.
  • Gözde uçuşan cisimlerde (gözde sinek uçuşması) ani bir artış meydana gelmesi.
  • Görme alanının bir kısmında azalma.
  • Görme alanında gölgeler görülmesi.
  • Cisimleri kırık ve çarpık olarak görmek.
  • Cisimleri olduklarından daha büyük veya daha küçük görmek.

  Retina dekolmanı belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Retina Dekolmanı Tehlikeli Midir?

  Retina dekolmanı oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalık bireyin yan görüşünde ciddi azalmaya neden olabilir. Eğer retinadaki hasar fazla ise ve retina yırtılması gibi bir durum söz konusu ise görme kaybı gibi ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu yüzden retina dekolmanı ihmal edilmemelidir.

  Retina Dekolmanı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Retina dekolmanı tedavi edilmediği takdirde bireyin retinadaki hasara bağlı deneyimlediği şikayetler artış gösterir. Hatta bazı durumlarda tedavi edilemeyen hasarlar da meydana gelebilir. Bu yüzden retina dekolmanından şüphelenen bireyler en yakın zamanda bir göz hastalıkları doktoru ile görüşmelidirler. Böylece kesin teşhis sağlanabilir ve tedavi çalışmaları erkenden başlayabilir.

  Retina Dekolmanı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Retina dekolmanı ameliyatı, ameliyatın hangi anestezi tekniği ile yapıldığına ve benzer detaylara göre farklı sürelerde tamamlanır. Retina dekolmanı ameliyatı süresi genel olarak 1 ila 2 saat kadardır. Doktor ameliyat öncesinde vitrektomi ameliyatı süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Retina Dekolmanı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Vitrektomi ameliyatı öncesinde hastaya lokal veya genel anestezi uygulanır. Daha sonra ise özel mikrocerrahi teknikler kullanılarak retinada meydana gelen hasarlar onarılır. Çevredeki dokular yeniden düzenlenir ve daha sonra ise mercek ile retina arasında yer alan vitreus sıvısı tahliye edilir. Tahliye edilen vitreus sıvısı yerine özel bir gaz yerleştirilir. Böylece retina dekolmanı ameliyatı başarıyla tamamlanmış olur.

  Retina Dekolmanı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Retina dekolmanı ameliyatı yaptıran hastalar genellikle aynı gün taburcu olurlar. Ancak bazen ertesi gün de taburcu edilebilirler. Ameliyat sonrasında 2 ila 3 hafta kadar bireyin görüşü sınırlı olabilir. Ancak bu süreden sonra birey yeniden sağlıklı bir görüşe kavuşur. Bu süreçte doktor kontrolleri aksatılmamalı ve doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

  Antalya Retina Dekolmanı Ameliyatı Fiyatları 2024

  Antalya retina dekolmanı ameliyatı fiyatları ve retina tedavisi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button