Şaşılık Tedavisi Antalya, 2024 Fiyatları - Prof.Dr. Türkoğlu

  Şaşılık Tedavisi Antalya

  Şaşılık tedavisi Antalya, gözlerin birbirleriyle eş zamanlı bir şekilde çalışabilmesi ve aynı hizada olması amacıyla gerçekleştirilen, özel bir tedavidir. Gözler normal şartlarda aynı yöne bakar ve birlikte, koordineli bir şekilde çalışarak, bireyin çevresini görebilmesini sağlarlar. Ancak bazı kişilerde gözler birbirlerinden farklı noktalara bakabilir, gerektiği gibi senkronize bir şekilde çalışamayabilirler. Bu durum görece sık rastlanılan bir sorundur. Halk arasında ise şaşılık olarak bilinmektedir. Şaşılık genellikle doğum sırasında ortaya çıkan birtakım olumsuzluklar nedeniyle meydana gelmektedir.

  Genetik etmenlerin de şaşılığın meydana gelmesinde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Şaşılık çoğunlukla çocukluk yaşlarında fark edilir ve bu yaşlarda tedavi edilir. Bazı bireylerde, yetişkinlik hayatında sonradan da meydana gelebilmektedir. Şaşılık tedavisinin amacı gözlerin birbirleriyle senkronize bir şekilde çalışmasını; bireyin gözlerinin hem işlevsel hem de estetik manada sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlamaktır. Yazımızın devamında ‘’Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Şaşılık nedenleri nelerdir?’’, ‘’Şaşılık tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Şaşılık kaç yaşında tedavi edilmelidir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya şaşılık tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Şaşılık Nedir?

  Şaşılık, gözlerin birbirleriyle paralel ve senkronize bir şekilde çalışamaması ile karakterize olan bir göz problemidir. Şaşılığın belirtileri genellikle doğumdan sonraki birkaç ay içerisinde fark edilir. Şaşılık bireyin üç boyutlu görme yetisine zarar verebilir ve bireyin derinlik algısını bozabilir. Eğer tedavi edilmezse bu gibi şikayetler bireyin tüm yaşamı boyunca devam eder. Bu yüzden şaşılık ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Şaşılık, bireyin sosyal yaşamında da bazı sorunlara yol açabilir. Çocuk, şaşı olması nedeniyle akranları tarafından zorbalığa uğrayabilir ve buna bağlı olarak özgüven sorunları deneyimleyebilir.

  Şaşılık Neden Olur?

  Şaşılık nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Beyin tümörleri.
  • Hidrosefali gibi sinir sistemi hastalıkları.
  • Diyabet hastalığı.
  • Çocukluk veya bebeklik döneminde geçirilen fiziksel travmalar, yaşanan kazalar.
  • Hipertansiyon gibi hastalıklar.
  • Serebral palsi olarak bilinen ve bedenin pek çok bölgesini etkileyen hastalık.
  • Genetik etmenler.

  Şaşılık bu gibi nedenler sonucu ortaya çıkabilmektedir. Göz doktorları tarafından gerçekleştirilen tanılama uygulamaları ve muayeneler sayesinde şaşılığın tam olarak hangi nedenden ortaya çıktığı tespit edilebilir.

  Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

  Şaşılık belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Gözlerin farklı bölgelere bakması.
  • Gözlerin senkronize bir şekilde hareket etmemesi.
  • Üç boyutlu görme yetisinin zayıflaması.
  • Göz sulanması.
  • Baş ağrısı.
  • Bulanık görme.
  • Çift görme.

  Şaşılık belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Şaşılık belirtileri genellikle çocukluk döneminde fark edilir ve çocukluk yaşlarında şaşılık teşhisi gerçekleşir.

  Şaşılık Geçici Mi?

  Şaşılık düzelmesi ve ortadan kaldırılması mümkün olan bir sorundur. Ancak bu düzelme durumu kendi kendine meydana gelmez. Bu yüzden şaşılık sorunu olan çocukların mutlaka bir göz doktoru ile görüşmesi gerekir. Erken yaşlarda gerçekleşen şaşılık tedavisi çok daha etkili ve başarılı sonuçlar vermektedir. Yani tedavi ihmal edilmemeli veya geciktirilmemelidir.

  Şaşılık Kaç Yaşında Tedavi Edilmeli?

  Şaşılık tedavisi çocuk 1 yaşına basmadan önce gerçekleştirilmelidir. Şaşılığın belirtileri genellikle bebek 6 aylıkken fark edilir. Bu belirtiler nedeniyle göz doktoruyla iletişime geçen ebeveynler çocuklarının şaşı olduğunu öğrenirler. Şaşılık teşhisi konulduktan sonra tedavi uygulamalarına erkenden başlanmalıdır.

  Şaşılık Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi edilmeyen şaşılık bireyin üç boyutlu görüşüne ve derinlik algısına ciddi ölçüde zarar verir. Çocuklar bu durum yüzünden gelişimsel problemlerle karşı karşıya kalabilir, yetişkinlik yaşamlarında da şaşılık sorununa sahip olabilirler. Bununla birlikte şaşılık sebebiyle yaşıtları tarafından zorbalığa da uğrayabilirler.

  Şaşılık Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Şaşılık tedavisi, gözlük kullanımı, özel egzersizler veya cerrahi uygulamalar ile gerçekleştirilebilir. Bu uygulamaların detaylarına göre de şaşılık tedavisinin süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Doktor kişiye özel bir tedavi planlaması hazırladıktan sonra tedavinin süresi hakkında detaylı bir bilgilendirmede bulunacaktır.

  Şaşılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Şaşılık tedavisinin ilk aşamasında şaşılığa yol açan etmenler belirlenir. Bu etmenler arasında çeşitli kırma sorunları ve nörolojik hastalıklar yer alabilir. Kırma kusurlarına bağlı ortaya çıkan şaşılık için gözlük kullanımı gibi tedaviler gerçekleştirilebilir. Böylece gözlerin birbirleriyle uyumlu ve paralel bir şekilde çalışması sağlanabilir. Bazı durumlarda ise bu paralelliğin sağlanabilmesi için cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

  Antalya Şaşılık Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya şaşılık tedavisi fiyatları ve çocuklarda şaşılık tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button