Göz Kanseri Antalya, 2024 Fiyatları - Prof. Dr. Türkoğlu

  Göz Kanseri Antalya

  Göz kanseri Antalya, gözde veya göz çevresinde kontrolsüz hücre bölünmesi sonucu oluşan tümörler ile karakterize olan bir kanser hastalığıdır. İnsan vücudundaki neredeyse tüm dokular, hücre bölünmesi yardımı ile kendilerini onarır veya gelişim gösterirler. Bununla birlikte hücre bölünme süreci, birtakım kontrol mekanizmalarına tabiidir. Hücreler, çekirdeklerinde barındırdıkları genetik materyaller ve kontrol mekanizmaları ile sağlıklı bir şekilde bölünürler. Eğer bu kontrol mekanizmalarında radyasyon maruziyeti gibi nedenlerden bir bozulma meydana gelirse hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başlayabilirler. Çoğu zaman bu sorun vücut tarafından fark edilir ve tehlikeli hastalıklar ortaya çıkmadan önce kontrol mekanizması bozulmuş olan hücreler yok edilir. Ancak bazen bahsi geçen hücreler vücudun savunma mekanizmalarını aşmalarına yarayan mutasyonlara sahip olabilirler. Bu durumda bağışıklık sistemi bu hücreler ile gerektiği gibi mücadele edemez ve kanser hastalıkları ortaya çıkar. Göz kanseri de çoğu zaman bu şekilde meydana gelir. Yazımızın devamında ‘’Göz kanseri tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Göz kanseri belirtileri nelerdir?’’, ‘’Göz kanseri tanısı nasıl konur?’’ ve ‘’Göz kanseri bebeklerde görülür mü?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya göz kanseri tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Göz Kanseri Nedir?

  Göz kanseri, göz dokularını meydana getiren bazı hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünmesi ve kitleleşmesi sonucu meydana gelen bir kanser hastalığıdır. Göz kanseri, zamanında tedavi edilmediği takdirde metastaz yolu ile vücudun farklı bölgelerine yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor bir yapı kazanabilir. Bu yüzden tüm kanser hastalıklarında olduğu gibi göz kanserinde de erken tedavi bireyin yaşam kalitesi ve tedavinin başarısı için çok önemlidir. Göz kanserleri, direkt olarak göz dokularında başlayabilir veya vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen kanser hastalıkları gözde kansere neden olabilir.

  Göz Kanseri Neden Olur?

  Göz kanseri nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Gözün düzenli olarak çeşitli kimyasal maddelere maruz kalması.
  • Radyasyon veya radyoaktif madde maruziyeti.
  • Güneş ışığı maruziyeti.
  • Sigara ve alkol kullanımı.
  • Genetik yatkınlık.
  • Bazı kalıtsal hastalıklar ve bağışıklık sistemi hastalıkları.

  Göz kanseri nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Göz Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Göz kanseri belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Göz içi tansiyonunda artış meydana gelmesi, glokom.
  • Görme kaybı.
  • Görüş alanının ilerleyici olarak azalması.
  • İris renginde anormal değişimler.
  • Gözlerden birinin veya her ikisinin birden şişmiş bir görüntü edinmesi. Gözlerden birinin göz yuvasından dışarı doğru çıkıntı yapması.
  • Gözün ön bölgesinde kitle görünmesi.
  • Işık patlamaları görmek.
  • Yüzen nesneler görmek.
  • Gözde ağrı ve kızarıklık.
  • Bulanık görme.

  Göz kanseri belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Göz Kanseri Türleri Nelerdir?

  Sık rastlanan göz kanseri tipleri arasında şunlar bulunur:

  • Uvea melanomu.
  • Retinablostom
  • Orbita tümörü.
  • Koroidal tümörler.

  Göz kanseri çeşitleri bu şekilde sıralanabilir.

  Göz Kanseri Kimlerde Görülür?

  Göz kanseri genellikle 50 yaşının üzerindeki bireylerde görülmektedir. Metastaz yolu ile meydana gelen göz kanserleri ise her yaştan bireyde görülebilir. Retinoblastom isimli göz kanseri türü ise genellikle 5 yaşının altındaki çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bu risk gruplarında olan bireylerin, belli aralıklarla bir göz doktoru ile görüşmesinde fayda vardır.

  Göz Kanseri Tehlikeli Mi?

  Göz kanseri, diğer tüm kanser hastalıkları gibi potansiyel olarak bulunduğu organın ve genel olarak da bireyin yaşamını tehdit eder. Göz kanseri sırasında oluşan tümörler, ilk olarak bölgedeki dokulara iletilen besin öğelerini alırlar ve bu besin öğelerini daha da büyümek için kullanırlar. Bölgedeki sağlıklı dokular ise daha az beslendikleri için zarar görmeye başlarlar. buna bağlı olarak görme ile alakalı sorunlar ortaya çıkabilir. Tümörü meydana getiren hücreler, zaman içerisinde çeşitli mutasyonlar geçirerek bulundukları bölgeden ayrılma özelliği kazanabilirler. Böylece lenf dolaşımı ve benzer yollar ile vücudun farklı bölgelerine ve hayati organlara ulaşabilirler. Metastaz olarak bilinen bu durum kanser hastalıklarını ölümcül kılan etmenlerden biridir. Bu yüzden göz kanseri tedavisi ihmal edilmemelidir.

  Göz Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

  Göz kanserinin teşhis sürecinde başvurulan pek çok farklı uygulama vardır. Mesela ultrason çekimleri ile kitlenin varlığına yönelik araştırma yapılabilir. Renkli fundus fotografisi olarak bilinen uygulama ile kitlenin büyüklüğü, özellikleri ve yeri incelenebilir. Aynı şekilde bilgisayarlı tomografi ve MR gibi uygulamalar ile de kitlenin yayılımını incelemeye yönelik araştırmalar yapılabilir. 

  Göz Kanseri Tedavisi Var Mı?

  Göz kanseri, kanserin hangi evrede olduğuna, bireyin yaşına ve genel sağlık durumu gibi etmenlere göre farklı şekillerde tedavi edilebilir. Günümüzde göz kanserini tedavi etmek için kullanılan pek çok yöntem vardır. Bu yöntemler özellikle de erken tedavi şartlarında son derece başarılı sonuçlar verirler.

  Göz Kanseri Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Göz kanserinin tedavi süresini etkileyen birden fazla etmen vardır. Erken tedavilerde genellikle lazer tedavisi ve cerrahi uygulamalar ile göz kanseri çok daha kısa sürede tedavi edilebilir. Tedavi gecikmişse bahsi geçen uygulamalara radyoterapi ve kemoterapi de eşlik edeceğinden tedavi süresi uzayabilir.

  Göz Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Göz kanseri tedavisi, kanserin hangi evrede olduğuna ve bireyin genel sağlık durumuna göre özel olarak planlanır. Erken tedavi mümkün ise genellikle cerrahi operasyonlar, lazer tedavileri ve kriyoterapi gibi uygulamalar tercih edilir. Bu uygulamalar sayesinde gözde yer alan kitleleri tamamen yok etmek veya bulundukları bölgeden almak mümkündür. Eğer kanser yayılım göstermişse bahsi geçen uygulamalar tedavi için yeterli olmayabilir. Bu durumda radyoterapi ve kemoterapi gibi uygulamalara da ihtiyaç duyulabilir. 

  Antalya Göz Kanseri Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya göz kanseri tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve kanserin türüne göre değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button