Retina Damar Tıkanıklığı Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Türkoğlu

  Retina Damar Tıkanıklığı Tedavisi Antalya

  Retina damar tıkanıklığı tedavisi Antalya, retinada meydana gelen damar tıkanıklığını gidermek, retina hasarını onarmak ve retinanın daha fazla hasar görmesini önlemek amacıyla yapılan, özel bir tedavidir. Retina, ışığı algılama ve sinir sinyallerine çevirebilme yetisine sahip milyonlarca özel hücreye sahiptir. Bu hücreler ve retinanın tabakalarında yer alan diğer hücreler, beslenebilmek için sağlıklı bir kan akışına ihtiyaç duyarlar. Eğer retinayı ilgilendiren toplardamarlarda veya atardamarlarda bir sorun meydana gelirse retina gerektiği gibi oksijenlenemez ve zarar görmeye başlar.

  Bu zarar, tıkanan damarın türüne ve retinanın hangi bölgesini ilgilendirdiğine göre farklı seviyelerde olabilir. Retina damar tıkanıklığı tedavisi, retinada damar tıkanıklığına bağlı gerçekleşebilecek görme sorunlarını önlemek amacıyla yapılır. Yazımızın devamında ‘’Retinada damar tıkanıklığı tedavisi asıl yapılır?’’, ‘’Retinada damar tıkanıklığı tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Retinada damar tıkanıklığı neden olur?’’ ve ‘’Retinada damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya retinada damar tıkanıklığı tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Retina Nedir?

  Retina, farklı katmanlardan oluşan ve bünyesinde göz merceğinden yönlendirilen ışık demetlerini algılayan özel hücreler barındıran, önemli bir göz dokusudur. Retina katmanlarından birinde, retinal dokuları besleyen kılcal damarlar yer alır. Bu katmanda meydana gelen tıkanmalar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Retina Damar Tıkanıklığı Nedir?

  Retina damar tıkanıklığı, retina hücrelerini besleyen damarların çeşitli nedenlerden tıkanmasıdır. Bu tıkanmaya bağlı olarak retinaya gelen kan dolaşımında aksaklıklar meydana gelir. Bu da retinanın çalışmasını zorlaştırır. 

  Retina Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

  Retinada damar tıkanıklığı nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Şeker hastalığı ve benzer metabolizma hastalıkları.
  • Kolesterol yükselmesi.
  • Orak hücreli anemi gibi hastalıklar.
  • Dev hücreli arterit.
  • Sigara kullanımı.
  • Alkol kullanımı.
  • Kalp ritim bozuklukları.
  • Hipertansiyon, yani tansiyon yüksekliği.
  • Farklı bölgelerde meydana gelen pıhtıların, gözdeki kılcal damarlara ulaşması ve buna bağlı olarak kılcal damarların tıkanması.

  Retina damar tıkanması nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Retina Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

  Retinada damar tıkanıklığı belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Bulanık görme.
  • Ani görme kaybı.
  • Görüş yetisinde ani azalma.

  Retina damar tıkanıklığı, retinanın hangi bölgelerinin etkilendiğine göre farklı belirtilere neden olabilir. Eğer bölgede meydana gelen kanama ve buna bağlı oluşan ödem bölgedeki görme sinirine baskı yapar veya zarar verirse ani görme kaybı gibi sorunlar meydana gelebilir.

  Retina Damar Tıkanıklığı Tehlikeli Mi?

  Retina damar tıkanıklığı son derece tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalık sebebiyle retina çevresindeki bölgelerde kanamaya bağlı ödem gelişebilir. Bölgedeki ödem ise retina çevresindeki sinirlere baskı yapabilir. Buna bağlı olarak da görme kaybı gelişebilir. Bu yüzden retina damar tıkanıklığı kesinlikle ihmal edilmemeli, bu hastalıktan şüphelenildiği durumlarda alanında uzman bir göz hastalıkları doktoru ile görüşülmelidir.

  Retina Damar Tıkanıklığı Bitkisel Tedavisi Var Mı?

  Retina damar tıkanıklığının herhangi bir bitkisel tedavisi yoktur. Bitkisel tedaviler sırasında kullanılan ilaçlar veya alternatif tedavi yöntemleri gözdeki damar tıkanıklığını ortadan kaldıramazlar. Hastalar bu gibi bilimsel ve güvenilir olmayan tedaviler ile vakit kaybetmemeli, en yakın zamanda tıbbi tedaviye başvurmalıdırlar.

  Retina Damar Tıkanıklığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Retina damar tıkanıklığı tedavisi vitrektomi isimli ameliyat, lazer tedavileri veya göz içi enjeksiyon tedavisi gibi uygulamalarla yapılabilir. Vitrektomi ameliyatı genellikle 1 ila 2 saat kadar sürer. Enjeksiyon tedavileri dakikalar içerisinde, lazer tedavileri ise 15 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Doktorunuz tedavi planlamasını hazırladıktan sonra sizi konu ile ilgili detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Retina Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Retina damar tıkanıklığı, tıkanıklığın hangi damarlarda meydana geldiğine, kanamanın var olup olmadığına ve benzer etmenlere göre farklı şekillerde tedavi edilebilir. Bu süreçte lazer tedavisi ve göz içi enjeksiyon tedavisi öncelikli olarak tercih edilir. Eğer göz içi kanama mevcutsa ve buna bağlı olarak ödem oluşmuşsa vitrektomi ameliyatına başvurulabilir. Doktorunuz tedavinin hangi yöntemlerle yapılacağını tamamen sizin sağlık durumunuza özel olarak planlayacak, bu süreçte sizin de fikrinizi alacaktır.

  Antalya Retina Damar Tıkanıklığı Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya retina damar tıkanıklığı tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button