Epiretinal Membran Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Epiretinal Membran Tedavisi Antalya

  Epiretinal membran tedavisi Antalya, retina bölgesinde, değişim geçiren vitreus sıvısı sonucu oluşan zarımsı yapıları temizlemek ve bunlara bağlı ortaya çıkan şikayetleri gidermek için yapılan operasyondur. Retina ile göz merceği arasında yer alan, göz hacminin ise önemli bir kısmını oluşturan bir sıvı vardır. Bu sıvının adı vitreus sıvısıdır. Jel kıvamında olan bu sıvı zaman içerisinde, özellikle de yaşlanma ve benzer nedenlerden değişim geçirebilir. Bu değişim sonucu ise vitreus sıvısının içerisinde ipliksi ve zarımsı yapılar oluşur. Bahsi geçen yapıların retinaya veya retinanın merkez bölgesi olan makulaya yapışması sonucu epiretinal membran hastalığı meydana gelir.

  Bu hastalık bireyin merkezi görüşünü etkileyebilir, birey epiretinal membran nedeniyle görüşünü odaklamakta zorlanabilir. Epiretinal membran tedavisi, vitrektomi ameliyatı ile bu zarımsı yapıları temizlemek için yapılır. Yazımızın devamında ‘’Epiretinal membran ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Epiretinal membran ameliyatı tehlikeli mi?’’, ‘’Epiretinal membran ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’Epiretinal membran ameliyatı riskli mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya epiretinal membran ameliyatı ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.  

  Epiretinal Membran Nedir?

  Epiretinal membran, retinanın merkezinde yer alan makula üzerinde meydana gelen zarımsı bir yapıdır. Bu yapı nedeniyle retina ve makula isimli bölge görevini gerektiği gibi yerine getiremeyebilir ve bireyin merkezi görüşünde sorunlar görülmeye başlayabilir. Epiretinal membran hastaları görüşlerini odaklamakta zorlanırlar. Bu yüzden kitap okurken, telefonlarını incelerken ve benzer aktiviteler sırasında zorlanabilirler. Aynı şekilde epiretinal membran hastalarının, şikayetlerinin şiddetine göre araba kullanmaları da güvenli olmayabilir.

  Epiretinal Membran Neden Olur?

  Epiretinal membran nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Yaşlanma nedeniyle vitreus sıvısı ve benzer yapılarda meydana gelen değişimler.
  • Göz enfeksiyonlarının bir sonucu olarak.
  • Göze alınan darbeler ve göz travmaları.
  • Retina dekolmanı gibi retina hastalıkları.
  • Retina ile ilgili geçirilmiş olan ameliyatlar ve tedaviler.

  Epiretinal membran nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Epiretinal Membran Belirtileri Nelerdir?

  Epiretinal membran belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Bireyin araba kullanırken zorlanması.
  • Bireyin görüşünü odaklamakta zorlanması.
  • Kitap okurken veya telefonda yazı okurken harfleri seçememek.
  • Bireyin cisimleri olduklarından daha büyük veya daha küçük olarak görmesi.

  Epiretinal membran belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Epiretinal Membran Tehlikeli Mi?

  Epiretinal membran tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilmez. Bu hastalık bazı durumlarda tehlikeli nedenlerden ortaya çıkabilmektedir. Ancak çoğu zaman bireyin yaşlanması sonucu meydana gelmektedir. Birey epiretinal membran sebebiyle yaşam kalitesinin belli ölçüde düştüğünü hissedebilir. Hastalık, tehlikeli olmasa bile bireyin günlük yaşamını etkilemeye başlamışsa tedavi edilmesi önerilir.

  Epiretinal Membran Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Epiretinal membran ameliyatının süresi 1 ila 2 saat arasında değişiklik gösterebilir. Vitrektomi ameliyatı süresi, ameliyatın hangi kapsamda yapıldığına ve tercih edilen anestezi tekniğine göre değişiklik gösterebilir. Doktorunuz ameliyat öncesinde sizi epiretinal membran tedavisi süresi hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Epiretinal Membran Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Epiretinal membran ameliyatı tıp dilinde vitrektomi olarak bilinir. Bu operasyon özel mikrocerrahi teknikler kullanılarak, lokal veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Epiretinal membran ameliyatı sırasında retina çevresindeki zar dokuları temizlenir. Bölgede oluşan zarımsı yapının retina ve makula üzerindeki etkisi sonlandırılır. Daha sonra ise gözdeki vitreus sıvısı tahliye edilir ve yerine özel bir gaz yerleştirilir. Böylece epiretinal membran başarılı bir şekilde tedavi edilmiş olur.

  Epiretinal Membran Ameliyatı Olanlar Ne Zaman Taburcu Olur?

  Epiretinal membran ameliyatı olan hastalar genellikle aynı gün taburcu olurlar. Ancak ameliyat genel anestezi ile yapılmışsa hastanın bir gece boyunca hastanede kalması gerekebilir. Doktorunuz bu konu hakkında ameliyat öncesi gerekli bilgilendirmeyi yapacak ve sizin ameliyat sonrası süreçlere hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

  Epiretinal Membran Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Epiretinal membran ameliyatı sonrası iyileşme süreci 2 ila 3 hafta kadar sürebilir. Bu süreçte hasta çevresini belli miktarda bulanık görebilir. Ancak iyileşme gerçekleştikten sonra bireyin görüşü de düzelecektir. Epiretinal membran ameliyatı sonrası hastalar ameliyat bölgesinin bakımına dikkat etmelidir, doktor tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır.

  Antalya Epiretinal Membran Ameliyatı Fiyatları 2024

  Antalya epiretinal membran ameliyatı fiyatları ve epiretinal membran tedavisi fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button