Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Türkoğlu

  Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Antalya

  Sarı nokta hastalığı tedavisi Antalya, retinanın merkezi olan makulada, yaşa ve benzer etmenlere bağlı olarak ortaya gelen yıpranmayı ortadan kaldırmak ve bireyin göz sağlığını korumak amacıyla yapılan tedavidir. Retina, göz içerisinde bulunan en önemli ve hassas dokulardan biridir. Retinanın temel görevi, bünyesinde barındırdığı özel hücreler yardımıyla, göz merceğinin ona yönlendirdiği ışık demetlerini algılamak ve bu hücreleri sinir sinyallerine çevirerek beynin ilgili bölgelerine yönlendirmektir. Retinanın merkezi ise makula veya sarı nokta olarak isimlendirilmektedir. Bu bölge, bireyin merkezi bir görüşe sahip olmasını ve görüşünü cisimler üzerine odaklayabilmesini sağlar.

  Makula, bedenimizdeki diğer tüm doku ve organlar gibi ilerleyen yaşa bağlı olarak yıpranabilir. Bu yıpranmanın bir getirisi olarak da sarı nokta hastalığı veya makula dejenerasyonu olarak bilinen göz hastalığı meydana gelebilir. Sarı nokta hastalığının farklı tipleri vardır ve göz sağlığı için son derece tehlikeli olabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Makula dejenerasyonu neden olur?’’, ‘’Makula dejenerasyonu belirtileri nelerdir?’’, ‘’Makula dejenerasyonu tedavisi nasıl olur?’’ ve ‘’Makula dejenerasyonu tehlikeli midir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya makula dejenerasyonu tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

  Sarı nokta hastalığı, gözün makula isimli bölgesinde meydana gelen ilerleyici hücre hasarı ile karakterize olan bir göz hastalığıdır. Makula olarak bilinen sarı nokta, retinanın merkezinde yer alır ve bireyin merkezi görüşünün ideal bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bu bölgede ışığa duyarlı milyonlarca özel sinir hücresi bulunur. Bu hücrelerin zaman içerisinde kaybedilmesi ve makula bölgesindeki hasarın birikmesi ile birlikte bireyin merkezi görüşünde sorunlar olur. Birey görüşünü bir cisme odaklamakta zorlanır. Buna bağlı olarak da bireyin yaşam standartlarında önemli bir düşüş yaşanır. Sarı nokta hastalığı tedavisi veya makula dejenerasyonu tedavisi sayesinde bu şikayetler giderilebilir.

  Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

  Sarı nokta hastalığının iki türü vardır. Bunlardan ilki olan kuru sarı nokta hastalığı genellikle yaşın ilerlemesi sonucu meydana gelmektedir. Sarı nokta hastalığının diğer türü olan yaş sarı nokta hastalığı ise kuru sarı nokta hastası olan bireylerde, zaman içerisinde meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte sarı nokta hastalığı genellikle 55 yaşından büyük bireylerde, sigara kullanan bireylerde, kalp ve damar hastalığı öyküsü bulunan bireylerde ve obezite hastalarında görülmektedir.

  Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Sarı nokta hastalığının belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Bireyin düz çizgileri çarpık görmesi, düz çizgilerin yamuk görülmesi.
  • Loş ortamlarda veya gece saatlerinde bireyin görüş kalitesinin ciddi ölçüde düşmesi.
  • İnsanları tanımakta ve yüzleri birbirlerinden ayırmakta zorlanma.
  • Görme alanının merkezinde bulanık bir bölge olması.
  • Kitap okurken veya benzer yakını görmeyi gerektiren işler yaparken ışık ihtiyacının artması.

  Makula dejenerasyonu belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Sarı Nokta Hastalığı Tehlikeli Mi?

  Sarı nokta hastalığı veya makula dejenerasyonu olarak bilinen göz hastalığı, göz hastalıkları arasında en tehlikeli olanlarından biridir. Bu hastalığa sahip olan bireylerde kalıcı görme kaybı meydana gelebilmektedir.

  Sarı Nokta Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavisiz kalan sarı nokta hastalığı sebebiyle bireyin retina hücreleri her geçen gün daha da zarar görür. Buna bağlı olarak ise en nihayetinde kalıcı görme kaybı meydana gelir. Bu yüzden sarı nokta hastalığının ihmal edilmemesi gerekir. 

  Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Sarı nokta hastalığı tedavisi, birer aylık aralarla yapılan 3 seans halinde gerçekleştirilir. Bu tedavinin her seansı birkaç dakika kadar sürmektedir. Tedavi sırasında basit enjeksiyon işlemleri gerçekleştirildiği için tüm işlemler birkaç dakikada tamamlanmaktadır.

  Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Sarı nokta hastalığı tedavisi, bireyin sahip olduğu sarı nokta hastalığının türüne göre değişebilir. Kuru sarı nokta hastalığına sahip olan bireylere omega 3 ve vitamin desteği verilebilir. Ve düzenli kontrollerle hastalığın ilerlemesi incelenebilir. Islak sarı nokta hastalığına sahip olan bireylere ise göz içi enjeksiyon tedavisi uygulanır. Bu tedavi sırasında direkt olarak göze Anti-VEGF ilaçlar uygulanır.

  Antalya Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya makula dejenerasyonu tedavisi fiyatları ve sarı nokta hastalığı tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button