Göz Tembelliği Tedavisi Antalya - Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu

  Göz Tembelliği Tedavisi Antalya

  Göz tembelliği tedavisi Antalya, göz tembelliğinin nedenlerini araştırmak ve bu nedenlere yönelik özel tedaviler gerçekleştirerek bireyin yaşam kalitesini yükseltmek için yapılan uygulamadır. Gözler birbirleri ile koordineli bir şekilde çalışarak çevremizi görmemizi ve görsel olarak algılamamızı sağlarlar. Bireyin herhangi bir sağlık sorunu yoksa her iki gözün de görme kapasitesi birbirleriyle hemen hemen aynıdır. Ancak bazı kişilerde çeşitli nedenlerden, gözlerin biri diğerine kıyasla daha az bir görme kapasitesine sahip olabilir. Bu durum göz tembelliği olarak isimlendirilmektedir.

  Göz tembelliği çoğu zaman bir hastalık veya yaralanma sonucu meydana gelmez. Daha çok göz sinirlerinden birinin, kıyasla az kullanılması nedeniyle ortaya çıkar. Göz tembelliği tedavisi, bireyin her iki gözünün de ideal bir şekilde görebilmesini sağlamak, böylece bireye sağlıklı bir görüş yetisi kazandırmak için yapılır. Göz tembelliği genelde çocukluk yaşlarında fark edilir ve bu süreçte tedavisi gerçekleştirilir. Yazımızın devamında ‘’Göz tembelliği nedenleri nelerdir?’’, ‘’Göz tembelliği belirtileri nelerdir?’’, ‘’Göz tembelliği tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Göz tembelliği tedavisi nasıl yapılır?’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya göz tembelliği tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Göz Tembelliği Nedir?

  Göz tembelliği, gözlerden birinin diğerine kıyasla daha az çalışması ve buna bağlı olarak da görme kapasitesinin daha düşük olması ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık çoğu zaman şaşılık ile karıştırılır. Bazı benzerlikleri olsa da farklı rahatsızlıklardır.

  Göz Tembelliği Neden Olur?

  Göz tembelliği nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Doğumsal katarakt gibi doğumsal hastalıklar.
  • Gözlerden birinde, diğerine kıyasla daha şiddetli bir kırma kusuru bulunması. Buna bağlı olarak gözlerden birinin görme kapasitesi diğerinden daha az olabilir.
  • Şaşılık gibi hastalıklar.
  • İleri astigmat.
  • Retina hastalıkları.

  Göz tembelliğine yol açan nedenler bu şekilde sıralanabilir. Göz tembelliğinin tam olarak hangi nedenden ortaya çıktığı, göz doktoru tarafından yapılan muayeneler ve testler ile belirlenebilir. Böylece bu nedene yönelik bir tedavi uygulamasına başvurulabilir.

  Göz Tembelliği Belirtileri Nelerdir?

  Göz tembelliği belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Gözlerin birbirleri ile senkronize bir şekilde çalışmaması.
  • Gözlerden birinin, diğerine kıyasla daha az görmesi, görme kapasitesinin daha düşük olması.
  • Göz titremesi.
  • Şaşılık sorununa benzer bir şekilde gözlerden birinde kayma olması.

  Göz tembelliği belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Göz Tembelliği Geçici Mi?

  Göz tembelliği, erken yaşlarda tedavi edildiği takdirde ortadan kaldırılabilir. Göz tembelliği görece yaygın bir göz hastalığıdır. Bu hastalık her 100 çocuktan 4’ünde görülmektedir. Bu çocuklarda çeşitli medikal uygulamalar sayesinde göz tembelliğini sonlandırmak, her iki gözün de sağlıklı bir görme kapasitesine sahip olmasını sağlamak mümkündür.

  Göz Tembelliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi edilmeyen göz tembelliği, bireyin görme yetisine kalıcı olarak zarar verebilir ve bu zararın olumsuz etkileri bireyin yetişkinlik yaşamında da ciddi ölçüde hissedilebilir. Bu yüzden göz tembelliği tedavisi, önerilen yaşta ve önerilen şekilde yapılmalıdır.

  Göz Tembelliği Kaç Yaşında Tedavi Edilir?

  Göz tembelliği çocuk 8 yaşına basana kadar yapılabilir. Çocukların gözleri belli bir yaşa kadar gelişmeye ve değişim geçirmeye devam ederler. Bu gelişim süreci tamamlanmadan önce göz tembelliği tedavisi gerçekleştirilirse göz tembelliği sonlandırılabilir. Ancak daha geç yaşlarda gerçekleştirilen tedaviler ile amaçlanan iyileşme elde edilemeyebilir. Bu yüzden göz tembelliği tedavisi mümkün olduğunca erken başlamalıdır.

  Göz Tembelliği Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Göz tembelliği tedavisinin süresi, göz tembelliğine yol açan nedene ve bu nedeni ortadan kaldırmak için tercih edilen uygulamaya göre değişiklik gösterebilir. Göz tembelliği tedavisi kapsamında hastanın bir süre gözlük kullanması gerekebilir. Doktorunuz bu süre ve tedavinin diğer detayları hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

  Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Göz tembelliği tedavisi, göz tembelliğine yol açan etmenlerin araştırılması ile başlar. Bu süreçte çeşitli testler ve muayeneler gerçekleşebilir. Daha sonra ise bu nedenlere yönelik tedavi planlaması yapılır. Kırma kusurları nedeniyle ortaya çıkan göz tembelliği özel gözlükler ile tedavi edilir. Bazı durumlarda göz sinirlerinin eşit bir şekilde çalışmasını sağlayan egzersizler de tedavi sürecine eşlik edebilir. Eğer göz tembelliği doğumsal katarakt ve retina hastalıkları nedeniyle meydana geliyorsa tedavi sürecine bazı girişimsel uygulamalar da eşlik edebilir.

  Antalya Göz Tembelliği Tedavisi Fiyatları 2024

  Antalya göz tembelliği tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Scan the code
  Call Now Button